• آخرالزّمان در اندروید | نقد و بررسی The Walking Dead Season 1

  twd

  پس از وقفه ای طولانی برای دستگاه های اندرویدی، telltale games فصل اوّل و مدتی پس از آن فصل دوم بازی مردگان متحرک را وارد گوگل پلی کرد. آیا این بازی ارزش بازی کردن را دارد؟ جواب این موضوع در دو نقد این بازی (برای دو فصل آن) مشخص می شود. در این قسمت از نقد قصد داریم فصل اوّل بازی را نقد کنیم.برای کسانی که با مردگان متحرک آشنایی ندارند، این مجموعه شامل سری کمیک، سریال تلویزیونی (از شبکه amc) و بازی آن می باشد. وجه مشترک همه بخش های این مجموعه موضوع آنها می باشد که حول دنیایی از زامبی ها می باشد که در هر کدام داستان یکی از گروه های انسان های باقی مانده را برای شما شرح می دهد که با دیگر بازماندگان روبرو می شوند و زامبی ها هم بطور طبیعی در این ماجرا وجود دارند و برای گروه همواره مشکل به وجود می آورند. در بازی مردگان متحرک از استدیو telltale کاملا مشخص می باشد که پیدا کردن غذا و روبرویی با دیگر بازماندگان بسیار مهم تر از واکر ها (درون بازی زامبی ها را اینطور صدا می زنند) می باشند.

  Publisher: Telltale Games
  Engine: Telltale Tool
  Platform: Android, iOS, Kindle Fire HDX, Mac OS X, PC, PS3, PS4, Ouya, PSVita, X360, XOne
  Genre: Graphic adventure

  در بازی شما نقش شخصیتی به نام “Lee Everett” را به عهده دارید که در گذشته استاد تاریخ بوده و بطور نامعلومی به اتهام قتل در حال انتقال به زندان می باشد. پلیس انتقال دهنده او به زندان بسیار پر حرف و بی حواس بوده و حواسش به اتفاقات عجیب بیرون مثل برگشتن همه به شهر یا پر شدن بزرگراه از پلیس ها و بالگرد ها نیست. ناگهان ماشین به یک زامبی می خورد و از جاده خارج می شود. و لی صدمه زیادی می بیند ولی زنده می ماند ولی پلیس پرحرف زامبی شده و شما او را می کشید و خود را آزاد می کنید و در اینجا داستان اصلی شروع می شود. پس از فرار از دست واکر ها با دختری روبرو می شوید که … .از آنجایی که بیشتر نقطه قوت بازی در داستان آن است، توضیح زیادی نمی توانم بدهم تا حال و هوای بازی برای شما حفظ شود.کاراکتر ها برای یک بازی داستان پردازی فوق العاده ای دارند و هر کدام دیدگاه خود را در هر زمینه ای دارند و نکته جالب تر اینکه نحوه برخورد شما با آنها، نحوه برخورد آنها با شما را به وجود می آورد. تمامی تصمیم های شما می توانند در یک موقعیت دیگر بسیار کمک کننده باشند. شاید با یک رفتار نادرست شما جان یک نفر گرفته شود و یا شاید با یک حرکت اشتباه در دو اپیزود بعد مشکلی برای شما به وجود بیاید!بازی برای مدت زیادی است که برای PC و iOS بیرون آمده است. پس بیایید ببینیم علت این تاخیر برای اندروید چیست و تفادت ورژن اندروید بازی با ورژن ویندوز آن چیست. خوب؛ بیایید شروع کنیم.

  اگر نسخه ویندوزی بازی را انجام کرده باشید، اوّلین تفاوتی را که مشاهده می کنید، کوتاه شدن دست کاربر از یک سری فعالیت ها در بخش کنترل کاراکتر است. بسیاری از کار هایی که کاربر می توانست بطور دستی در ویندوز با کاراکتر انجام دهد، با حالت خودکار و اتوماتیک جایگزین شده اند. این تغییر کار درست و مؤثری به نظر نمی آید و حالت کنترل قبلی مشکلی نداشت.از طرفی دیگر مشکلی در جعبه های انتخاب دیالوگ وجود دارد؛ زمان بندی انتخاب دیالوگ ها همانند PC می باشد ولی نوشته های کوچکتر به دلیل صفحه نمایش کوچکتر کار را سخت تر می کند. اگر جعبه ها کمی بزرگتر بودند این مشکل هم حل می شد.گیم پلی بازی از نقاط قوت آن می باشد که آن را یک بازی تقریبا بی نقص می سازد. به مشکلات بازی اشاره شد. ولی به دلیل وجود نقد های نسخه ویندوز آن در سراسر اینترنت به گیم پلی آن زیاد اشاره نکردم. در حقیقت تلتیل گیمز سبک بازی مخصوص خود را دارد و بازی های هم سبک واکینگ دد هم مخصوص همین استدیو می باشد. مثال واضح نیز بازی گرگ میان ما می باشد که همانند این بازی تصمیم گیری و ماجرایی می باشد و اصل بازی بر پایه داستان آن می باشد. گیم پلی بازی بر پایه جستجو، دکمه زنی، انتخاب دیالوگ ها و پازل های کوچک در بعضی مواقع می باشد. ولی از آنجا که اصل بازی بر پایه داستان آن می باشد، در گیم پلی آن در برخی مواقع باید با کاراکتر ها حرف بزنید، در این حرف زدن ها، زمان بندی وجود دارد و اگر زمانتان تمام شود، شما حرفی نخواهید زد و خود حرف نزدن هم برداشتی برای کاراکتر مقابل خواهد داشت. بعضی اوقات باید تصمیم های مهم بگیرید. مرگ یا زنده ماندن یک نفر، تقسیم غذا بین افراد، نجات یکی از دو دوست که همزمان گیر افتاده اند و … نمونه های این تصمیم گیری می باشند.

  1

  گرافیک بازی نیز برای روان تر بودن آن روی دستگاه های اندرویدی کم شده است. می توانید تفاوت گرافیکی با نسخه کاپمیوتر را در صحنه رانندگی افسر پلیس به بیرون از شهر، مشاهده کنید. البته در محیط های بسته گرافیک بهتر و نزدیکتر به نسخه پی سی می باشد. با این حال متوجه می شوید که جزئیات و تزیینات کمتری بکار رفته است. بازی روی سامسونگ مدل گلکسی اس ۲ که تقریبا با حداقل سخت افزار مورد نیاز بازی برابری می کند با سرعت ۲۳ الی ۲۵ فریم بر ثانیه اجرا می شود. همچنین اگر از اندروید ۴٫۱ یا بالاتر استفاده می کنید، می توانید از منوی Developer Options، MSAA ×۴ را انتخاب کنید که کیفیت بازی را کمی بالاتر می برد.در زمینه موسیقی ها و صداگذاری در بازی، به خوبی نسخه مخصوص کامپیوتر می باشد و استفاده نکردن از هدفون هیچ مشکلی برای شما پیش نمی آورد. گرچند اگر می خواهید هرچه بیشتر از بازی لذت ببرید، استفاده از هدفون توصیه می شود. صداگذاری کاملا مانند نسخه پی سی می باشد و نیازی به توضیح برای صداگذاری عالی آن نمی بینم و در زمینه موسیقی نیز می توانید کاملا در جو بازی غرق شوید و گاهی با موسیقی غم انگیز آن بغضتان می گیرد. هر لحظه از بازی با حال و هوای خود همراه است و موسیقی های پس زمینه بازی کاملا با صحنه های خود تناسب دارند و در جایی که باید شاد باشید (که زیاد چنین لحظه هایی در بازی دیده نمی شوند!) شاد هستید و وقتی باید استرس داشته باشید صدای علف های خشک و باد و موسیقی استرس زا این حالت را بطور کامل برای شما به وجود می آورند.

  2

  قبل از نتیجه گیری با یکی از مشکلات اساسی بازی اشاره می کنم که پس از دانستن این موضوع تصمیم خود را برای دانلود بازی بگیرید. دیتای این بازی حدود ۱٫۲ گیگابایت می باشد که با دانلود این میزان دیتا، تنها اپیزود اوّل بازی قابل بازی می باشد و هر اپیزود برای خود دیتای اضافی به میزانی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ مگابایت دیتای جانبی دارد. البته مشکل بازی در این بخش نیست بلکه مشکل اصلی این می باشد که این دیتا به حافظه داخلی اضافه می شود. برای کسانی که آشنایی ندارند، حافظه داخلی همان حافظه ای است که بازی ها و نرم افزار ها در آن نصب می شوند و معمولا این حافظه در دسترس نیست و SDCard حافظه ای می باشد که شما دیتای اکثر بازی ها و دیگر اطلاعات را می ریزید و در کامپیوتر با وصل کردن به دستگاه قابل دسترسی برای شما می باشد. حافظه داخلی اکثر دستگاه های اندرویدی حدود ۲ گیگابایت می باشد که بدین معنا می باشد که اگر می خواهید کل بازی را انجام دهید، باید بقیه نرم افزار ها و بازی ها را بطور کامل حذف کنید! البته در دستگاه های جدید این مشکل وجود ندارد ولی اکثر کاربران از دستگاه هایی استفاده می کنند که چنین مشکلی دارد. برای دیدن میزان حافظه داخلی می توانید به قسمت برنامه ها یا Applications در تنظیمات رفته و تب memory usage را انتخاب کنید و علاوه بر دیدن میزان حافظه داخلی، برنامه های نصب شده و حجمشمان را مشاهده کنید. در انتها تصمیم برای دانلود و نصب دست خودتان می باشد.

  3

  در سخن آخر، باید گفت با وجود نسخه ویندوز آن و کنترل بهتر در آن، دیرتر منتشر شدن آن، و دانگرید های گیم پلی بدون حساب کردن گرافیک بازی، آن را به کسانی که بازی را قبلا در کامپیوتر خود به اتمام رسانده اند توصیه نمی کنم. همچنین از آنجایی که ما در ایران زندگی می کنیم و همه اپیزود ها بجز اولین اپیزود خریدنی هستند، باز هم به نسخه کرک شده ویندوز نمی رسد. با این حال اگر می توانید اپیزود های بازی را بخرید و دلتان هم می خواهد آن را در اندروید تجربه کنید، قیمت هر قسمت از بازی کمتر از ۵ دلار می باشد که قیمت کل آن تقریبا با قیمت نسخه کامپیوتر آن برابری می کند. البته اگر بازی را در سایت های ایرانی بطور نسخه کامل رایگان دیدید آن را به شما پیشنهاد می کنم. این که بازی نسبت به نسخه همسان خود در پی سی کیفیت پپایین تری دار درست می باشد ولی این از بزرگی بازی کم نمی کند و باید توجه کنید که این بازی در سبک خود حرف اوّل را می زند.

  نمرات:

  گرافیک: ۷
  گیم‌پلی: ۱۰
  صداگذاری: ۱۰
  جذابیت: ۸

  نمره نهایی: ۸٫۷

  نکات مثبت: گیم پلی روان و زیبا داستان فوق العاده شخصیت منحصر به فرد کاراکتر ها موسیقی مناسب صحنه صداگذاری درست و متناسب با شخصیت.
  نکات منفی: حجم بالا و در حافظه داخلی قیمت بالا دانگرید های گرافیکی و گیم پلی نسبت به نسخه کامپیوتر کوچک بودن جعبه های انتخاب دیالوگ.

  (۱۷)(۳)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. داداش نسخه کاملش رو از کجا پیدا کردی؟؟؟
  من هرچی گشتم فقط اپیزود اول توش بود و یه سایت هم که نسخه کاملش رو گزاشته بود بازیر نویس روسی بود...

  (۳)(۰)
  • سیا

   اگه خیلی مشتاق باشی باید گیفت کارت گوگل پلی داشته باشی و درون برنامه ای بخری ولی اگر سایته حتی با زیرنویس روسی گذاشته هم از خدات باشه دانلود کن 😀

   (1)(0)
 2. در ضمن درمورد نمره ای هم که دادی باید بگم این بازی بهترین بازی سال ۲۰۱۲ هستش و بهترین بازی ایه که تا حالا روی اندروید عرضه شده پس حداقل باید نمره ۹ رو میدادی

  (۴)(۲)
  • درود، توی اون سال شد اما تقریبا بر "خلاف انتظار" شد و خیلی از بازی ها هم توی بازی زمانی ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۳ عرضه شدن که خیلی بزرگ بودن.(با اختلاف کم بعد از VGA یا VGX از نظر سایر سایت ها هم کم تر پیشبینی شده بود که این بازی بشه، همچنین توی سال ۲۰۰۹ رو مثلا در نظر بگیرید آنچارتد۲ بر اساس انتظارات بازی سال شده بود، اما این موضوع درمورد TWD صادق نبود.(نظرات مختلفی بود نسبت بهش) البته شکی نیست توی سبکش یکی از بهترین هاست.

   (۴)(۰)
 3. سلام
  با تشکر
  من نمره ۵ هم به این بازی نمی دم(البته اگه به عنوان یه انیمیشن بهش نگاه کنیم نمره بالایی می گیره )
  من از هر قسمتش ایپزود های اولشون رو نگاه کردم (نمیشه گفت بازی )بعدا پاکشون کردم
  به جز حرف زدن من چیزه دیگه ای ندیدم ..به جز یکی دو دقیقه که کنترل بازی در دست ماست ..بقیه دیالوگ و فیلم هست ..
  گیم پلی بازی هم بسیار ساده است ..یعنی تموم کردنش فقط یکی دو ساعت وقت گذاشتن می خواد و خیلی راحت میشه بازی رو تموم کرد ..
  اگه با ارفاغ بهش نمره بدم ۷

  (۰)(۵)
  • سیا

   برای این که شما بازی رو ادامه ندادی. هر کس این بازی رو ادامه داده خوشش اومده و درگیر شده. در ضمن بازی های تلتیل گیمز در کل همین سبک هستن. این نوع بازی سبک منحصر به فرد خودشو داره. دلیل نمیشه چون بازی رو اونم تو اندروید با کیفیت پایین تر و فقط اولش رو بازی کرده باشی و بخوای نمره بدی. تو بازی با داستان قوی نمیشه گیم پلی اکشن بکار برد چون میشه بازی اکشن.

   (۳)(۱)
  • Arman

   😐
   دوست عزیز این برای چندمین باره! اگه نمی تونید سبک ها رو درک کنید الکی نظر ندید.
   "به جز حرف زدن من چیزه دیگه ای ندیدم" عجب !:| یکی از جذابترین ویژگی این بازی انتخاب دیالوگ هاست.
   در هر صورت چه بخواهید و چه نخواهید این سبک به گیم اضافه شده و با روحیه خیلی ها هم ,هم خوانی داشته.

   (۶)(۱)
   • دوست عزیز موضوع سبک نیست ..
    اخه بازی باید جوری باشه که ادم از بازی کردن لذت ببره ..نه این که مثلا در ریل ریسنگ گوشی رو این و ر و اون ور تکون بده (ریل بوکسینگ هم شبیه سازیه ولی خیلی تفاوت داره با ریل ریسینگ ) یا مثل راه رفتن مردگان بشینه دیالوگ بشنوه (به جاش ادم میره فیلمش رو میبینه )
    من لذتی از این بازی نبردن و خب حیفم اومد وقتمو هدر بدم واسه تموم کردنش
    قبول دارم سلیقه ها متفاوته و این بازی هم طرفداران خاص خودش روداره

    (۰)(۴)
    • Arman

     موضع اینه که شما صرفا تجربه شخصی رو در نظر می گیری.
     اگر هر دو بازی فاکتور های لازم برای سبک خودش رو داره با این تعریفی که کردی معلومه که هیچی از ریسینگ شبیه ساز یا یک بازی ماجرایی مثل راه رفتن مردگان کردی معلومه که چیزی از این دو سبک (به خصوص ریسینگ شبیه ساز) نمی دونید و جالب اینه که حتیRR3 رو با NFS:MW مقایسه می کنی و حتی در رتبه پایین تر هم قرار می دید.:| در حالی که RR3 واقعا توانست استاندارد های خوبی رو توی این سبک به وجود بیاره ولی گویا شما فقط دوست داری نیترو بزنی و خودتو به ماشینای دیگه بکوبی 😐
     گفتم و بازم میگم اینکه شما خوشت نمیومده یا لذت نبردید و نتوستید با بازی ارتباط بر قرار کنی خیلی فرق می کنه که بازی به درد نخوره و نمیشه همینجوری یه فکتی صادر کنید و نمره بدید.

     (۲)(۰)
     • Arman

      شرمنده اون کامنتو در شب و درهنگامی که بشدت خوابم میومد نوشتم برای همین پر از غلط املایی هستش 😐
      اصلاح:
      موضوع اینه که شما صرفا تجربه شخصی رو در نظر می گیری.
      هر دو بازی فاکتور های لازم برای سبک خودش رو داره و با این تعریفی که کردی معلومه که هیچی از ریسینگ شبیه ساز یا یک بازی ماجرایی مثل راه رفتن مردگان (به خصوص ریسینگ شبیه ساز) نمی دونید و جالب اینه که حتیRR3 رو با NFS:MW مقایسه می کنی و حتی در رتبه پایین تر هم قرار می دید.:| در حالی که RR3 واقعا توانست استاندارد های خوبی رو توی این سبک به وجود بیاره ولی گویا شما فقط دوست داری نیترو بزنی و خودتو به ماشینای دیگه بکوبی 😐
      گفتم و بازم میگم اینکه شما خوشت نمیومده یا لذت نبردید و نتوستید با بازی ارتباط بر قرار کنی خیلی فرق می کنه تا اینکه بازی به درد نخوره و نمیشه همینطوری یه فکتی صادر کنید و نمره بدید.

      (۰)(۰)
 4. نقدتون عالی بود ولی :
  نمره خیلی خیلی خیلی کمه! من خودم اگه نقد میکردم ۹٫۵ رو دیگه میدادم به این بازی ، سال پیش که فصل یک رو بازی میکردم آخر فصل یک داغون شدم! حتی اشکمم در اومد ! تا این حد
  و در مورد اینکه گفتین به دلایل نامعلوم داشت میرفت زندان ، این کاملا اشتباهه! لی یه بار زود تر از همیشه به خونه بر میگرده و XXXXXXXX (نمیشه گفت!) و یه مردی رو میکشه! و اینجوری میشه که میره زندون!
  در مورد اونایی که میگن این بازی بدرد نمیخوره باید بگم که شما حتما باید داستان رو کامل دنبال کنین و اتخاب هاتون رو الکی نکنید. من خودمم اول که بازی رو گرفتم همش با خودم میگفتم این چیه دیگه که یکی از دوستام گفت حتما باید غرق داستان شی تا بفهمی این چه بازیه توپیه!

  (۳)(۰)