• شگفتی زیر سایه ! IAP | نقد و بررسی Amazing spider man 2

  gsmarena_001

  بارها شده است که در رویاهایتان در نقش قهرمان مورد علاقه خود قرار گرفته باشید یا در کودکی با پوشیدن لباس های شبیه به آن شروع به درآوردن اداها و حرکات آن کرده اید (که متاسفانه این مورد تلفات زیادی را هم داد!) یا حتی سعی کرده اید به شیوه آنها با دیگران حرف بزنید . برای همین بازی هایی که به قهرمان ها مربوط می شود برای ما دارای لذتی خاص است که به ما کمک می کند به این رویای شیرین خود دست یابیم و برای ما آنها تاحدی از دیگر بازی ها متمایز می کند. بی شک یکی از این قهرمان هایی که دوست داشتید (حد اقل برای یکبار) در جای آن باشید اسپایدرمن یا همان مرد عنکبوتی که مطمئنا پس از آشنایی با او ( و البته جوگیر شدن!) در خیالات خود شروع به تار زدن در منهتن نیویورک کرده اید. البته این شخصیت نیز همانند دیگر شخصیت ها مخالفانی دارد که قطعا طرفداران بتمن سرسخت ترین آنان هستند!

  Publisher: Gameloft
  Release Date: April 17, 2014
  Genre: Action Advature Open World, Fighting, Film/ TV tie- in

  اسپایدرمن یکی از شخصیت های معروف مارول کامیک است که برای اولین بار توسط Stan Lee که قبلا چند ابر قهرمان مارول را خلق کرده بود به همراه طراحی به نام Steve Ditco به وجود آمد. به عقیده بسیاری از کارشناسان محبوب ترین شخصیت مارول کامیکس همین اسپایدرمن است. گرچه اوایل کله گنده های کارول با به وجود آمدن این شخصیت به خاطر سن کم او و همچنین منفور بودن عنکبوت مخالف بودن.
  داستان تبدیل شدن او به ابر قهرمان نیز از این قرار است که یک نوجوان دبیرستانی به نام “پیتر بنجامین پارکر” در یک تحقیق علمی توسط یک عنکبوت جهش یافته گزیده شده و دچار تحولات ژنی میشود و او احساسات عنکبوتی پیدا کرده و پس از کمی ژانگولر بازی (!) و بالا پایین پریدن زندگی جدید او شروع می شود. خیلی ها با این جمله معروف او آشنایی دارند :”قدرت زیاد مسئولیت زیاد می آورد” و این جمله را دلیل بر اخلاق گرا بودن و فداکاربودن او می دانند.
  تا کنون سازندگان زیادی برای ما این فرصت را فراهم کرده اند که ما در قالب یک بازی ویدیویی در نقش این شخصیت قرار گیریم و تابه حال حدودا ۴۴ بازی از اسپایدرمن منتشر شده است که اولین آنها را خود مارول ساخته است. گیم لافت نیز اینجا بیکار ننشسته وبا عرضه Spider-Man Total Mayhem در این جمع خودی نشان داد. این عنوان بسیار عالی ظاهر شد اما شما در یک محیط بسته باید تنها از دیوار بالا می رفتید و و چند نفر را سیاه و کبود می کردید که لذت آن را تا حدی کم می کرد.

  gsmarena_002

  با عرضه فیلم The Amazing spiderman گیم لافت خواب های تازه ای برای این عنوان دید و تغییراتی را در گیم پلی و ژانر بازی به وجود آورد از جمله Open World شدن بازی تا بتواند لذت مرد عنکبوتی بودن را بیشتر انتقال دهد وحتی از سری Batman Arkham الهاماتی نیز گرفت . در نهایت این تغییرات آن طور که باید به خوبی صورت نگرفت و بازی دارای ضعف های گرافیکی شدید و مشکلات فراوان در کنترل بود و به شدت مورد اعترض منتقدین قرار گرفت.
  امسال با اکران شماره بعدی این فیلم , گیم لافت تصمیم گرفت نسخه بعدی این عنوان را عرضه کند و ما نیز تصمیم گرفتیم نگاهی به آن داشته باشیم تا ببینیم آیا گیم لافت از گذشته عبرت گرفته و توانسته است پیشرفت داسته باشد یا این عنوان صرفا جهت تاکید بر مکررات است؟ با ما باشید که این مقاله به این زودی ها تمام نخواهد شد!

  gsmarena_003

  به زیبایی منهتن
  پس از شروع بازی چیزی که زیاد ممکن است به چشم بخورد پیشرفت گرافیکی چشم گیر بازی است که بهبود های بسیاری یافته است به خصوص لباس مرد عنکبوتی و جزئیات ساختمان ها و بقیه قسمت های شهر مانند آّب ها , درختان ,آسفالت خیابان ها و ماشین ها که عالی کار شده است .شهر کاملا بزرگ و زیبا به طراحی و نقاط مختلف زیادی برای کشف و گشت و گذار وجود دارد. نور پردازی واقعا زیبا و چشم نواز است و سایه ها نیز خوب کار شده است اگرچه بعضی شهروند ها سایه ندارند.(سایه داینامیک)
  البته تکسچر های نچسب (طبق معمول!) و افت فریم های شدید به زودی حال شما را خواهند گرفت! هر چند با یک دستگاه قدرتمند شاید قابل تحمل تر باشد. همچنین بازی خالی از باگ نیست و گاها به شدت آزار دهنده هستند به طوری که گاهی انجام یک ماموریت را به کلی به هم می زنند و شما دوباره باید آن ماموریت را آغاز کنید. کات سین ها جالب کار نشده اند و مسئله ای که واقعا عجیب است این است که لب شخصیت ها در هنگام سخن گفتن حرکت نمی کند(این اولین باری نیست که شاهد چنین بی توجهی هایی هستیم) و آن ها به شکل خنده داری برای صبحت کردن در هم قرار می گیرند به طوری که منبعی برای صوت ایجاد شده وجود ندارد . بعضی از کارکترها اصلا خوب مدل سازی نشده اند به طوری از سرو صورت آن ها پیکسل می بارد. NPCها نیز با وجود این که با یک عنوان موبایلی طرفیم , تنوع آنچنان خوبی را دارا نیستند.

  gsmarena_004

  ماجراهای مرد عنکبوتی!
  مثل همیشه هدف اصلی شما این است که شهر را از جنایات و آشوب های مختلف و تمام نشدنی پاک سازی کنید. گیم پلی بازی برای کسانی که سری Batman Arkham را در PC و کنسول ها تجربه کرده باشند بسیار آشنا به نظر می رسد و نسبت به نسخه قبل بهبود هایی نیز پیدا کرده است . مبارزه ها نیز شبیه به همان بازی است که شما فقط یا زدن یک یا دو دکمه با مشت و لگد و تار(!) دشمنان را نابود می سازید. یک دکمه دیگر نیز وجود دارد که به وسیله ی آن می توانید در برابر دشمنان اطرافتان واکنش سریع نشان داده و خود را از ضربات آنان نجات دهید. دشمنان بازی تنوع آنچنانی را ندارند به غیر از چند کلاس هوش مصنوعی قابل قبولی را ارائه نمی دهند و هر از چند گاهی یک جفتک می پرانند که آن هم قابل کنترل است ، جای ترس نیست! درکل مبارزه ی با آن ها بسیار ساده خسته کننده است.

  gsmarena_005

  شما با یک اهرم در سمت چپ اسپایدرمن را حرکت می دهید و با یک دکمه در سمت راست به بالا پریده و با مجددا زدن آن می توانید شروع به تار انداختن و تاب خوردن کنید.می توان گفت کنترل این بازی به نسبت نسخه قبل بهبود های زیادی یافته از جمله بهبود در تار زنی که در نسخه قبل به مراتب مشکل تر بود و حتی نیز گاهی از کار می افتاد و شما یک سقوط آزاد با شکوه را تجربه کرده و کل ماموریت به هم می خورد. گر چه کنترل شخصیت اصلی بازی همچنان سخت و گاهی عذاب آور است به خصوص در هنگام تعقیب شما نیازمند اعصابی پولادین خواهید بود.یک جهت در سمت چب بالا شما را به سمت ماموریت هایی که در دسترس هستند خواهد کشاند. نقطه های قرمز برای ماموریت های کوتاه و اختیاری است مانند : دادن امضا به یکی از فن هایتان , جلو گیری از سرقت یک خودرو , مبارزه با چند تا گانگستر و رساندن سریع افراد مجروح و آسیب دیده به بیمارستان شهر.نقطه های آبی نشان دهنده مرحله های اجباری و داستانی است.برای باز کردن مراحل داستانی باید بسیاری از ماموریت هایی را که با رنگ قرمز نشان داده شده است را انجام دهید که بسیار تکراری و خسته کننده اند.شما با اتمام هر یک از این ماموریت ها به درصد قسمتی که در آن هستید می افزایید و هنگامی که درصد را کامل کردید آن وقت است که با یک باس فایت سر و کله خواهید زد. باس فایت های بازی همان شخصیت های منفی مارول و دشمنان اصلی اسپایدرمن هستند (که البته این را هم می دانستیم) که جذاب ترین و متنوع ترین بخش بازی اند. در کل مبارزه با آن ها متفاوت تر و هیجان انگیز تر است برای مثال هنگام مبارزه با )Kingpinکه فکر کنم ۷۵ کیلویی اضافه وزن داشته باشد) علاوه بر او باید با افراد او نیز مبارزه کنید.

  gsmarena_006

  البته اگر کلی با خودتان کلنجار بروید و بتوانید از ایراد های بازی چشم پوشی کرده و بگذرید هنوز یک چیز می ماند برای شما غیر قابل تحمل است: IAP ها ! کلا IAP ها را می توان این گونه شرح داد:
  شما لازم نیست وقت زیادی را صرف بازی کنید و با £۱٫۴۹ / $۱٫۹۹ یک nano structure pack(پنج ایتم که سلامتی را افزایش می دهد) یا ۲,۵۰۰ Spider Points بخرید.
  Spider point ها تا ۱۶۰۰۰۰ نیز برای خرید در دسترس اند. شما با آن می توانید سلامتی خود را تجدید کنید , یک Hyper Potion (برای سریع تر شدن حرکات و سهمگین شدن ضربات) بخرید و یا مهارت های خود را در شش گروه مختلف افزایش دهید . البته بعضی از مهارت ها را می توانید با صرف کمی حوصله و صبر باز کنید.(همه ی موارد مذکور برای تسخه رسمی بازی می یاشد، نه نسخه مود شده) جذاب ترینشان لباس هاست، که از £۱٫۹۹ تا £۱۰٫۴۹ در دسترسند و برای خرید ۵ تای اضافی دیگر آن ها نیز باید £۱۷٫۹۹ هزینه کنید که به نظر گران می رسد. آنها می توانند حملات , دفاع و و سلامتی شما را افزایش دهند.تورنمنت های بازی کمی متفاوت ترند و شما باید با موجی از گانگستر ها مبازره بکنید و سپس با توجه به امتیاز شما در جدول رده بنده جهانی قرار گیرید. همانطور که معلوم است باید در هنگام بازی کزدن این بخش به اینترنت وصل باشید. اگر بخواهیم کلی بنگریم روند این بازی پس از مدت نه چندان طولانی خسته کننده می شود به طوری که از اپیزود ۴ به بعد به سختی توان ادامه بازی را خواهید داشت.

  gsmarena_007

  بازگشت قهرمان
  داستان بازی بر اساس فیلم است اما با جزئیات بیشتر برای گسترش آن . هر چند ممکن در میان بازی کمی خط داستانی واتفاقات آن مبهم و نامشخص به نظر برسد. شخصیت های خوب و بدی که مرد عنکبوتی همیشه با آنان دست و پنجه نرم می کنند در این بازی وجود دارند که گیم لافت نیز مانور هایی بر آن داده است. خب اکثر دوست داران کمیک های این شخصیت که سالها با آنان زندگی کرده اند و از زیر و بم آنان خبر دارند. اکنون قصد داریم در ادامه به برخی از آنها بپردازیم. البته در بازی خبری از معشوقه اصلی مرد عنکبوتی یعنی “گوین استیسی” نیست پس انتظار صحنه ها و دیالوگ های رمانتیک را نداشته باشید.

  برخی از شخصیت های مهم این عنوان
  Black Cat : یکی از شخصیت های خوب این عنوان . اسم واقعی آن فلیشیا هاردی و یکی از معشوقه های اسپایدرمن (دقت کنید اسپایدرمن نه پیتر) است. در واقع این شخصیت به نوعی دستیار اسپایدرمن به حساب می آید.
  Electro : یکی از دشمنان قدرتمند و البته مغلوب اسپایدرمن !مردی با عقده ی حقارت که هنگام عبور از روی خطوط برق ,رعد و برق به او اصابت کرده و الکتریسیته در بدنش به جریان می افتد.
  Kingpin : مردی چاق با قدرت با توانایی ذهنی بالا. او یکی از قدرتمند ترین رئیس جنایتکاران نیویورک است به همین دلیل با اسپایدرمن بارها به مبارزه پرداخته است.
  GreenGablin : این شخصیت یک دانشمند و شیمی دان جاه طلب به نام “نورمن ازبورن” است که بر اثر آزمایشات عجیب دچار اختلالات روانی شده و به نیرویی بسیار دست می یابد.
  Kraven : او یک شکارچی است که تصمیم به شکار مرد عنکبوتی گرفته است و داروی های جنگلی چاشنی کار او می باشند.
  Venom : او همان ادی براک است و همره با پیتر در دیلی بیوگل کار می کند . پس از آنکه پیتر آن لباس سیاه و مرموز خود را از تنش بیرون کشید به بدن ادی براک پیوسته و ادی که اسپایدرمن را دلیل شکست در حرفه اش می پنداشت تبدیل به یکی از دشمنان خطرناک او شد.

  spiderman-640x480

  صدایی آشنا
  آهنگهای بازی همان آهنگاهایی است که اکثرا آن ها یا حداقل مشابه آنان را شنیده ایم. دیالوگ های بازی بد و غیر منطقی هستند به طوری که پس از چند بار دیگر نمی خواهید به هیچ کدام آنان گوش دهید. صدا گذاری نیز آنچنان عالی نیست.در کل بخش صداگذاری چیز قابل توجه دیگری را ندارد و توضیح یبشتری را نمی توان داد.

  می توان گفت بازی Amazing Spiderman2 یک عنوان خوب و سرگرم کننده است که پس از مدتی دراز خسته کننده می شود. گرچه وجود IAP ها باعث شد آنطور که باید به چشم نیاید و مورد توجه واقع نشود. این بازی توانسته است پیشرفت های خوبی نسبت به نسخه قبل داشته باشد و تا حدی تجربه های گیم لافت را در این زمینه نشان دهد و بعضی از نقاط ضعف را کم رنگ تر کند اما هنوز نیز ایرداهایی داشته و جای کار دارد.

  نمرات:

  گیم پلی:۷
  گرافیک:۷٫۵
  صداگذاری:۶
  کنترل:۷

  نمره نهایی:۶٫۸

  نکات مثبت: پیشرفت گرافیکی بسیار خوب در نگاه اول , بهبود تار اندازی ,لباس های متنوع, وجود شخصیت منفی معروف کامیک های اسپایدرمن
  نکات منفی: IAP! , هوش مصنوعی نه چندان خوب دشمن ها و عدم تنوع آن ها , روند خسته کننده بازی, تکسچرهای نه چندان جالب و افت فریم ها, باگ های آزار دهنده , دیالوگ ها و صدا گذاری بد

  (۳۹۴)(۷۹)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. خیلی ممنون، بسیار کامل بود . سایر سایت ها هم تقریبا همین حرفا رو زده بودن. فقط یه نکته از pocket Gamer برام جالب بود:
  https://news.androidkade.com/wp-content/uploads/2014/08/2014-08-13_141253.jpg
  موفق باشی 😀

  (11)(2)
 2. سلام آرمان جان خوبی انشاالله .
  ممنون خیلی توضیحات عالی وکاملی بود والبته خنده دار

  (۴)(۳)
 3. من یه مدت بازیش کردم
  گرافیکش خیلی خوب نبود و بد هم نبود در کل از لحاظ گرافیک خوب بود
  مشکل اصلی بازی گیم پلی آزار دهنده اون بود که من رو بعد از مدتی بازی کردن خسته کرد
  کلا ۴ تا کار گفته بود که مداوم داشت تکرار میشد

  (۷)(۰)
  • Arman

   گرافیک پیشرفت نسبت به نسخه قبل پیشرفت داشت و میشه گفت در سطح قابل قبولی هست.
   در کل ماموریت هایی که مخصوصا با رنگ قرمز مشخص شده اند تنوع زیادی ندارند (همون طور که در نقد بهش اشاره شد).

   (۵)(۰)
 4. IAP!
  این یعنی چی که تو همه ی بازی ها در نکات منفی قرارش میدید ؟
  دفعه قبل پرسیدم جواب ندادید

  (۵)(۱)
  • جواب دادم عزیز. در ضمن، منابع خارجی هم چک کنید به فروان خواهید مشاهده کرد که سیاست و مدل تجاری F2P و به دنبالش IAP رو زیر سوال می برن.

   (۵)(۰)
 5. بازیش قابل تحمل تر از بازی قبلیش بود. علاوه بر اینا ی چند تا نکته منفی دیگه هم داره. مثلا شهر خلوت بود ی خرد دیگه دقت میکردین اصلا نه ماشین نه ادم تو خیابون بود و با ی ریسرت دو سه تا ماشین و ادم مدیدید. با نسخه قدیمی اگر خوش شانس باشی حدود ۱۰یا۲۰ ثانیه وقتی مراحل قرمز را رد میکردید بهت سکه می داد و میگفت مرحله رو رد کردی وگرنه ی بار ی ربع منتظر لودش بودم الاهی شکر این مشکل حل شد آخه این بازی چرا ب آنلاین بودن نیاز داره؟ ولی اگر شد لطفا این همه چیز باز و بینهایتشم رو هم بزارین. از اپیزود۷ ب بعد ی ضربه ای از دشمن بخوریم درجا فاطهمون خوندس.فقط کیفیت خود اسپایدرمن ک ب چشم میاد بقیه ک در حد play station one. خلاصه تنها پیشرفتی ک ب چشم میاد کیفیته. ولی خب اون مدل حرف زدن افتضاهش بهتر شده. خب این بازی هم مود بشه امتیاز بیشتر میگیره.

  (۳)(۰)
  • Arman

   نمیشه گفت فقط گرافیک در کنترل هم بهتر شده به خصوص تار زنی در منتهن که بهبود زیادی پیدا کرده و سرگرم کنندست.
   البته کیفیت و گرافیک دو چیز جدا هستند و نمیشه این دو رو صرفا یک چیز دانست.
   نسخه آفلاین+پول بی نهایت در سایت موجوده می توانید همین آلان دانلود کنید.
   در آخر, آخه مود شدن چه ربطی به امتیاز داره؟ 😐

   (۵)(۰)
 6. آخه من از این بازی انتظار بیشتر از این حرفا رو داشتم.متاسفانه نه تو گوشی نه تو کنسول نمره درست حسابی گرفت.TAS1 ک سر خود ساخته شده بود انگار گفته بودند بیا زود اینو بسازیم اینقدر بهمون گیر ندن. ممنون اینقدر دوستانمون میگفتن کیفیت اشتباه تو ذهن ثبت شد.ولی خب ی امیدی باز ب unlimited دارم.

  (۳)(۰)
 7. عالی بود . ممنون . فقط یه سوال وقتی من دارم بازی می کنم لباس spider-man روشن تر از لباسی هست که شما تو عکس های بالا گذاشتید . اگه میشه به من بگید چطور می تونم لباس spider-man خودم رو همرنگ لباس های عکس های بالا کنم .

  (۱)(۰)
 8. سلام. اقا چرا تو گوشیه من صفحه باز میشه ولی یه اینگلیسی میاد منم کلیک میکنم روش میندازه بیرذون ؟فقط تورو خدا زود بگین من این گیم رو خیلی دوس دارم همه بازی میکنن ولی من نتونستم

  (۲)(۰)
 9. سلام ادمین لطفا زود جواب سؤالم را بده برای بازیه مردعنکبوتی شگفت انگیز دو عه میگم که من دیتای بازی را تویobbرم بذارم یا تویobbحافظه ی خود موبایل بذارم وقتی توی رم گذاشتم مدام اون loadingاولش میچرخه ولی نمیاد من هنوز توی حافظه ی تلفن نذاشتم بذارم یانه؟

  (۲)(۰)
 10. تو نظرات خود بازی هم گفتم اقا ارمان من lg g4 دارم بعضی بازی ها بخصوص gameloft رو وقتی میرم توش میپره بیرون و ارور استاپت میده ولی رو گوشی قبلیم ی همچین مشکلی نداشتم میشه کمک کنی لطفا خواهش plz

  (0)(0)
 11. سلام و خسته نباشید
  خیلی ممنون از توضیحات خوبتان
  اما من مشکلی در اجرای بازی دارم
  وقتی که دیتا رو در جای خودش قرار میدم و میرم تو بازی میگه که دکمه ی اوکی را بزن و بعد از زدن دکمه اوکی از بازی میپره بیرونم
  لطفا کمک کنید

  (۱)(۰)