• استراژیک ریشه دار | نقد و بررسی Xcom: Enemy Unknown

  xcom-1

  زمانی که در سال ۱۹۹۴ اولین نسخه از این بازی منتشر شد بسیاری حتی فکر هم نمیکردند که این بازی به یکی از بهترین بازی های استراتژی تبدیل شود بازی که با وجود محدودیت های فراوان توانست با گیم پلی بی نقص و هیجان انگیز دل بسیاری از کاربران را بدست آورد.هنگامی که اعلام شد که استودیو Firaxis در حال تولید نسخه ایی جدید از نسخه قدیمی و کلاسیک XEU است بسیاری از گیمر ها حتی این موضوع را باور نداشتند و به طرز عجیبی هم خوشحال و هم عصبی بودند!بازی مورد نظر ساخته شد و توسط شرکت ۲K China منتشر شد و نگرانی های بسیاری از کاربران را رفع کرد بازی منتشر شده نه تنها از نسخه کلاسیک کمی نداشت بلکه با حذف المان های اضافی و بهبود بخش گیم پلی تجربه ایی زیبا و دل نشین برای تمامی گیمران فراهم کرد.

  Publisher: 2K Games
  Developer: Firaxis
  Platform: Android, iOS
  Genre: Strategy

  سلام فرمانده
  داستان بازی اینطور شروع میشود که نیرو هایی ناشناخته به پروژه ایی محرمانه به نام Xcom حمله میکنند پروژه ایی که تنها امید بشریت برای زنده ماندن است حال لحظه ورود فرمانده است تا جلو این نیروهای تاریک ایستادگی کند و این فرمانده کسی نیست جز خود بازیباز.
  در طول بازی بازیباز باید به صورت کاملا هوشمندانه نیروهای خود را رهبری و هدایت کند از مبارزه بر روی زمین گرفته تا آسمان بیکران با ادامه بازی شما میتوانید دژفرماندهی خود را تقویت و به روزرسانی کنید (صبر و حوصله در این بازی یکی از نکات ظریف آن به شمار میرود) و جلوی دشمنان سیاره زمین بایستید گیم پلی بی نقص بازی در اینجا آشکار خواهد شد که اگر نیروهای شما شکست بخورند نه تنها آپدیتی به شما داده نخواهد شد بلکه به شدت توسط دشمن تنبیه میشوید و این تعادل باعث شده است که این بازی از بسیاری از عنوان های دیگر پیشی بگیرد.

  xcom_ios_review_header

  قدیمی یا جدید
  بسیاری از المان ها در نسخه جدید این بازی عوض شده است از این پس سربازان شما میتوانند حرکت کرده و در موقع مناسب شروع به تیر اندازی کنند البته دشمنان شما نیز از چنین قابلیتی برخوردار خواهند بود (المانی شبیه به بازی ShodowRun)
  دیگر تغییر به تعداد سربازان برمیگردد که از تعداد زیاد در نسخه کلاسیک به ۶ عدد کاهش پیدا کرده است ولی از طرفی هر یک دارای توانایی هایی ویژه هستند. حال سوال اینجاست که چطور چنین چیزی ممکن است؟
  زمانی که هنوز شما یک تازه کار هستید با از بین بردن دشمنان XP دریافت میکنید که باعث میشود شما همانند بازی های RPG ارتقا پیدا کنید پس از ارتقا چهار کلاس تخصصی در بازی ایجاد میشود (Assault ” Heavy ” Sniper ” Support) که شما با انتخاب یکی از این کلاسها میتوانید خود را در آن ارتقا داده و به بالاترین درجه برسانید.هم چنین شما میتوانید در طول بازی برای سربازان خود زره ها ” سلاح ها و بسته های سلامتی تهیه کنید البته لازم به ذکر است که بعضی از سلاح ها مانند نارنجک و… به طور محدود در بازی قرار داده شده است پس در استفاده از آنها کمی بیشتر فکر کنید.

  xcom_review_1

  xcom_review_2

  تغییرات در نسخه موبایل:
  همانطور که میدانید نباید انتظار داشت که یک بازی موبایل در حد و اندازه بازیهای پلتفرم معروف در سراسر جهان یعنی PC عمل کند تغییراتی که در نسخه موبایلی این بازی به وجود آمد به شرح زیر است:
  ۱: نقشه کوچکتر (البته برای نسخه موبایل بزرگ هم هست)
  ۲: بافت ها و جزییات ساده تر
  ۳: حذف تعدادی از قابلیت های نسخه PC

  XCOM-Enemy-Unknown-iOS-iPad-4-gameplay-screenshot-by-Firaxis-Games-2K-China-Take-Two-Interactive-2013

  البته شما هنوز می توانید در نسخه گوشی سربازان خود را سفارشی سازی کنید.المان جدیدی که در نسخه موبایل شاهد آن هستیم پیگیری سربازان از روی نقشه و از طریق رنگ آنهاست به طوری که Sniper با رنگ آبی و Support با رنگ سفید نمایش داده میشود.با این حال بازی پیشرو افت آنچنانی نسبت به نسخه اصلی ندارد به طوری که مبارزه با دشمنان در نسخه موبایل همانند نسخه ایکس باکس بوده و تنها تفاوت کوچکتر شدن دشمنان و کمتر شدن جزئیات آنها میباشد و همانند نسخه اصلی بازی به صورت خودکار اقدام به ذخیره کردن مراحل بازی میکند.با وجود تعدادی از معایب کوچک و اندکی تغییر نسبت به نسخه اصلی بازی X:EU یکی از بهترین بازی های ساخته شده برای پلتفرم موبایل میباشد عنوانی که بدون شک تجربه ایی کم نظیر از یک بازی استراتژی را در اختیار بازیبازان قرار میدهد.

  نمرات:

  گرافیک:۸
  گیمپلی:۹
  صدا گزاری و موسیقی:۸
  کنترل:۷

  نمره نهایی:۸

  نکات مثبت: تجربه ای به مانند XCOM اصلی، سیستم استراتژیک و تنظیمات عالی، گیمپلی طولانی با ارزش تکرار بالا.

  نکات منفی: در رابط کاربری و هم چنین عملکرد دوربین کمی ضعیف عمل شده است به گونه ای که در بعضی موارد قصد جان اسمارتفون خود را میکنید,استفاده نامتعارف از باتری ، به گونه ایی که درصد کاهش باتری در برابر زمان اجرا بازی قابل مقایسه نیست , زمانی که به برق دسترسی ندارید اجرای این بازی را توصیه نمی شود.

  (۲)(۰)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. برای اولین بار فرا تر از یه نقد بود به نظر من، درمورد بازی هم از موفق ترین های استراتژیک کلاسیک بوده و نیاز به تعریف نداره.یکی دو تا ویرایش نیاز داره این مطلب که به زودی انجام میشه.موفق باشی (فقط سایتو هک نکنی جناب آیدین پیرس loL )

  (0)(0)