• شوتری که زیر سوال رفت! | نقد و بررسی Call of Duty : Strike Team

  Call-of-Duty-Strike-Team-Wallpaper-Medium-Review-PGR1

  Call of Duty Strike Team دارای گیم پلی ترکیب شده سری اکشن و شوتر اول شخص سری ندای وظیفه و فرماندهی عملیات به صورت سوم شخص از بالای نقشه است. محبوبیت و فروش عالی این سری در نسل هفتم ، به خودی خود باعث شده بود که انتظار داشته باشیم اکتیویژن علاوه بر توجه به نسخه اصلی ، درمورد Strike Team استاندارد های جدیدی را به وجود آورد. اما این عنوان به هیچ وجه در حد و اندازه نام COD ظاهر نشد و در نهایت نیز به یکی از عوامل اصلی بسته شدن استدیوی انگلیسی The Blast Furnace تبدیل شد!

  Publisher: Activision

  Developer: The Blast Furnace

  Genre: FPS/Real-time Strategy/Action

  Platform: iOS, Android

  Price: $6.99

  Release date: September 5, 2013 iOS

  ظاهرا FPS و در عین حال RTS!

  Call of Duty برای کاربران اندروید و iOS بازی به ارمغان آورده که به گیمر این اجازه را می دهد تا هم زمان بتواند یک بازی شوتر اول شخص را به همراه یک سوم شخص استراتژی در اختیار داشته باشد. در مراحل گیمر می تواند هر زمان که بخواهد بین این دو حالت به اصطلاح سوییچ کند. این بدان معناست که بازیکن می تواند همزمان شوتر اول شخصی که می خواهند را به همراه کنترل نیرو ها به طوری که می خواهند و نیاز دارند ، در اختیار داشته باشند.

  همانطور که می دانید، بازی کردن یک بازی شوتر اول شخص با کنترل و فرمان های لمسی چیزی نیست که به خاطر آن بازی را داری مزیتی بدانیم. به هر حال بازی حالت کنترلر FPS (شوتر اول شخص) را در اختیار شما می گذارد حتی هر چقدر هم از این حالت خوشتان نیاید. زمان هایی هستند که بودن در حالت اول شخص ضروری است ولی بازیکنان می توانند زمان زیادی را در حالت کنترل و رهبری گروه از بالا بگذرانند. شما می توانید مکان افرادتان را تغییر دهید و یا اینکه حالت قرارگیری آنها را مشخص کنید. تنها کاری که لازم است لمس کوچکی بر روی صفحه است. داشتن یک کاور و پناهگاه مناسب همیشه چیز خوبی است! همچنین شما می توانید مشخص کنید که هدف بعدی گروه کشتن چه کس و یا چیزی باشد. برای مثال اسنایپری که کار را برای همه سخت کرده نابود کنید و سپس به سراغ دیگر دشمنان بروید. این سبک جدید از Call of Duty تجربه ای عالی را به همراه خواهد داشت و از خشک بودن بازی با تیر اندازی و کشتن افراد بدون هدفی خاص جلوگیری کرده است.Strike Team دارای تیر اندازی فراوانی است. هر چند بازیکن در حالت اول شخص بجنگد و یا در حالت استراتژی رهبری کند. حتی در این بازی اکشن های خوبی گنجانده شده است. برای مثال می توان به سلاح های هوایی و مناطق معروف کاشتن بمب در سری Call of Duty اشاره کرد. این صحنه های اکشن خوب هستند ولی نه چندان خوب به اتمام می رسند.

  1

  2

  3

  4

  در این بازی، هیچ ترغیبی برای گیمر به بازی کردن و شرکت در میدان های نبرد گنجانده نشده است و کنترلر های ضعیف FPS هم هیچ کمکی به این مطلب نمی کنند. حداقل کنترلر های ژیروسکوپی به همراه کمک کننده نشانه گیری باعث می شوند یک مقدار در حالت اوّل شخص احساس بهتری کنید. همچنین حالت سوم شخص استراتژیک نیز در ابتدا حالت خاص و خوبی دارد ولی به مرور برایتان تکراری می شود : از این دیوار بالا برو ، اون تورت رو هک کن ، و به هدف اصلی مرحله برس ! این چیزی نیست که من را برای همیشه پایه این بازی کند. البته تلاش سازندگان را برای طراحی زیبا و سوییچ بین اول شخص شوتر و استراتژیک را تحسین می کتم. تنها چیزی که من می گویم این است که این بازی می توانست بیشتر رسیدگی شود و در نتیجه خروجی بهتری را از آن برداشت کنیم. سازندگان می توانستند عمق و خلاقیت بیشتری را در این بازی بکار ببرند.

  کوچک تر از نام COD

  در انتقاد های مربوط به نسخه کنسولی COD ، تغییر نه چندان زیاد گرافیک نسبت به سال قبل از عوامل جدا نشدنی این سری بوده است. با این حال ، هیچ وقت در نقد های این سری از گرافیک به عنوان یک نکته ی منفی بزرگ یاد نمی شود . اما متاسفانه Strike Team از استاندارد های مورد انتظار کم تر ظاهر شده. تکسچر ها و نور پردازی ها واقعا معمولی هستند و شخصیت پردازی و داستان بازی هم اجازه کار بر روی چهره را را آن طور که باید به طراحان این نسخه نداده است. مراحل از دید هنری حرف خاصی برای گفتن ندارند و در مقایسه با نسخه اصلی باید بیان کرد آسمان تا زمین تفاوت وجود دارد. اضافه کردن گیمپلی RTS محور تا حد زیادی به عوامل دیگر بازی ضربه زده و باعث شده که کار کم تری روی المان ها مثبت و جلوه های بصری بازی شود.به هر حال ، هر عاملی که بدون برنامه ریزی به عنوانی بزرگ اضافه شود، چنین نکات ضعفی را پدید می آورد. البته سپردن ساخت چنین فرانچایز هایی به یک استدیو کم سابقه و متوسط ، از نظر بنده توهین به صنعت موبایل گیمینگ است. علاوه بر این نکات ، قیمت بازی نیز تا حد زیادی غیر منصفانه است.۷دلار ، قیمتی فرا تر از average price یک شوتر موبایلی است. بخش campaign این نسخه چیزی حدود ۷-۶ ساعت است که همان طور که بیان شد با توجه به نپرداختن به المان های مثبت سری اصلی ، به هیچ وجه در حد و اندازه این قیمت ظاهر نمی شود.

  11

  33

  44

  22

  سخن پایانی

  Call of Duty Strike Team یک عنوان خوب و مناسب در بین سری های موبایلی ندای وظیفه بود؛ به خصوص در حالت سوم شخص استراتژیک آن حس و حال دیگری داشت. اگر چه در درون آن، بالا تر از حد خود می رود و گیمر را از داشتن تجربه بازی کردن یک قسمت از سری ندای وظیفه باز نگه می دارد.این نسخه، RTS دوستان را تا حدی سرگرم می کند ولی برای هوادارن سری اصلی که هر ثانیه منتظر المان های اکشن و یک FPS کامل هستند، یک عنوان ضعیف می باشد. با تخته شدن استدیو The Blast Furnace ، بر اساس گفته های منابع خارجی احتمال اینکه اکتیویژن به موبایل گیمینگ بر گردد بسیار کم است. در این صورت توجه به مراتب بیشتری به گیملافت و سری MC خواهد شد. در پایان دو سوال نیز وجود دارد: آیا کاربران Android,iOS اکتیویژن را به خاطر این عملکرد ضعیف می بخشند؟ آیا عدم فعالیت این ناشر در موبایل گیمینگ باعث می شود که شاهد یک FPS کامل نباشیم؟

  نمرات:

  گرافیک:۶٫۵

  صداگذاری و موسیقی:۸

  کنترل :۶

  گیم پلی:۷

  نمره کلی:۶٫۸

  نکات مثبت: بخش RTS تجربه جدیدی را ارائه می دهد.

  نکات منفی: در حد نام COD ظاهر نشدن، نپرداختن کافی به المان های بخش FPS، اضافه کردن گیمپلی RTS ضرر هایی را به گرافیک وارد کرده است، کنترل غیر کاربردی،هوش مصنوعی ضعیف،قیمت نسنجیده.

  (۱۸)(۳)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. اول از همه به دوست گلم آقای سیاوشی تبریک می گم بخاطر این سلیقه آواتار بی نظیری انتخاب کردی مورد انتظار ترین بازی امسالمه! :-)
  بعد در مورد نقد بگم شیوه ی نقد نویسیتون واقعا عالی بود لذت بردم.
  بازی هم نمره ای که دادین حقشه چون واقعا خسته کننده بود و به عنوان یه موبایل گیمر حتی رقبت نکردم تمومش کنم...
  کلا دو سه سالی هست که دیگه COD اون ابهت همیشگیش رو نداره ببینیم می تونه امسال با Advance warfare به اوج برگرده یا خیر...

  (۱)(۰)
  • جواد سیاوشی

   ممنون. می دونم بازی خفنیه
   در ضمن کال آو دیوتی که ما میخوایم همون گیم پلی روونه که حالا هر دفعه بهبود پیدا کنه نه اینکه یکهو یه کال آو بیاد با حجم بالا با رم بالا فقط سازگار با ۶۴ بیت بعد بتلفیلد هم با گرافیک و فیزیک خیلی بهتر رو همه سیستم های معمولی حداقل با کم کردن گرافیک میاد. در زمینه موبایل گیمینگ هم مدرن کمبت ایده آل تر از بقیه است و تونسته رابط لمسی خوبی بسازه و داستانی مهیج تر از strike team

   (0)(0)
 2. اول از همه تشکر ویژه می کنم از نحوه نگارش، بعدشم باید بگم در مقایسه با منابع خارجی هم حتی این نقد در سطح بسیار خوبی قرار داره.درمورد عناوین نا موفق هم علاقه چندانی به صحبت کردن ندارم فقط به یه جمله میشه اشاره کرد:
  Strike Team اولین و آخرین اشتباه بزرگ اکتیویژن در موبایل گیمینگ خواهد بود!
  (اول میخواستم بگم توی پلتفرم های همراه، بعدش یادم اومد نسخه cod ویتا هم فاجعه بود! !)
  با تشکر از جواد عزیز;)

  (۰)(۰)
 3. نقد خوب بود ... من واقعا گیر کردم چطور این بازی ۷ دلاره! اخه نه گراف خوب نه کنترل خوب ... ادم بره اون ۷ دلارو بستنی بخره بهتره

  (۱)(۰)
 4. salam va khaste nabashid man yeki az tarafdaraye paropaghorse siteton hasam va vaghean raziyam az hamechizesh ke az hame app marketha ham behtaro ghavi taro beroz tare ... .Game call of duty strik team vase man be zabone digei has va yekam ro asabe mikham engelishesh konam chejori mitonam lotfan behem begin .... to setting ham raftam ama nashod to youtube ham tarighe change language nabod lotfan rahnamae konin mamnooon ...

  (0)(0)
 5. جواد سیاوشی
  جواد سیاوشی

  معمولا بعضی بازی ها اینجورین که تو تنظیمات بازی هرطور شده باید بری و زبانش رو عوض کنی. بغضی از بازی ها عکس پرچمشون هم کنار زبانشون هست

  (۰)(۰)
 6. ببخشید ها من بازی را دانلود کردم اما زبانش تو بازی چینا هستش چجوری به انگلیسی تبدیل کنم لطفا کمکم کنید

  (۱)(۰)
 7. انتقادت جالب و درس بود.اما اشتباه گفتی که باتلیفیلد از کال آف پیشی گرفته.من همیشه هردوشو تا میاد میخرم و چن بار بازی میکنم حتی اون موقعی که تازه کال آف ۱ اومده بود من خریدمش و همیشه تمام سری های این ۲ بازی رو بازی کردم.سبک و هیجان کال آف همیشه بالاتر از باتل بوده اما از وقتی که باتل بد کمپانی۲ اومد باتل به چن قدمی کال آف رسیده ولی باز از لحاظ هیجان کال آف بالاتر از باتل عزیزم

  (۱)(۰)
 8. سلام ممنون از سایت خوبتون
  بازی خوبه امایه لحظه فکر کردم از تو سایت چینی دانلود کردم
  داداشم ۱ گیگ دانلودم رفته
  جون مادرت...
  این چنج لنگویج نداره؟¿¡!
  بخدا من نه بابام چینیه نه مامانم نه هیچ کس تو فامیلمون

  (۰)(۰)