• بازگشت فرانچایز ورزشی | نقد و بررسی FIFA 14 Android/iOS

  FIFA-14-23

  شروع نسل جدید کنسول ها و حضور پر قدرت فیفا ۱۴ در نمایشگاه هایی نظیر E3,Gamescom و همچنین تربلیر های جدا گانه، سالی دیگر طرفداران این فرانچایز شبیه ساز ورزشی را خوشحال کرد. با وجود این که بیشتر تغییرات این عنوان به نسخه ی کنسول های نسل بعد بر می گشت و خبری از تحول بنیادی پیرامون نسخه pc هم حتی نبود،اینبار FIFA14 بعد از یک سال غیبت برای اندروید نیز ریلیز شد.این نسخه ،تا حد زیادی زیر سایه ی نسخه ی اصلی قرار می گیرد و به اندازه آن سر و صدا نمی کند.چرا؟ احتمالا شما در جواب می گویید محدودیت های Android,iOS.اما فقط این ها نیستند.سیاست های free-to-play این ناشر را هرگز نباید فراموش کرد.اما با این تفاسیر،به نظر می رسد این نسخه خیلی هم زیر سایه نسخه اصلی قرار نگرفته است!

  Publisher: Electronic Arts
  Developer: EA Sports
  Genre: Sports
  Platform: Android, iOS
  Price: Free

  بازگشتی به سوی اندروید…

  EA Sports با یکی از موفق ترین عناوین سالانه ورزشی خود برگشته است و با در نظر گرفتن مدل تجاری F2P در نظر دارد تا تجربه ای core soccer simulation از یک عنوان ورزشی به کاربران اندرویدی (و iOSـی عزیز و محترم !) ارائه دهد.همان طور که می دانیم،با یک عنوان free-to-play و در عین حال معروف طرفیم که پایه اش از عناوین کنسولی نسل قبل بنا شده است.چیزی شبیه به Madden 25.برای تجربه ی کامل این بازی می باید مبلغی را پرداخت کنید(در حالت رسمی و عادی)برای مثال تا زمانی که مبلغی را پرداخت نکنید بخش kick off همچنان بسته باقی می ماند.همانطور که می دانید،این بدان معنی است که شرکت سازنده با گذاشتن بخش های پولی می خواهد خرج های ساخت بازی را در بیاورد و به این دلیل که بازی مجانی است(یا f2p) است،شما برای دانلود آن نیازی به پرداخت مبلغی ندارید.اما در بخش های مختلف برای تجربه بهتر از بازی تا حدی نیاز است تا مبلغی را پرداخت کنید.(یا به عبارتی،وجود محدودیت هایی در بازی شما را مجبور به استفاده کردن از این سیستم می کند)برای upgrade توانایی ها از طریق training ، تنظیم کردن تیم و قرار داد بستن ها همگی در حالت عادی نیاز به پرداخت پول دارند.این سیستم به طور کلی چندان مهم نیست و در بسیاری موارد نیازی به آن ها نیست.اما از این مدل تجاری که بگذریم،بازگشت این سری پس از یک سال غیبت در اندروید، بسیاری از کاربران اندرویدی را خوشحال کرد،حتی خوشحال تر از نقل و انتقالات اخیر دنیای فوتبال!

  ترکیب جدید و قدیم !

  تم کلی بازی و گرافیک و فیزیک و … همگی ما را پنج سال پیش می اندازد.نه این که ضعف در آن یافت می شود، خیر. بلکه پیشرفت های زیادی نیز در آن نیز مشاهده می شود.در نسخه های سال پیش و سال های قبل تر تغییراتی در گرافیک ایجاد شده بود اما کلیت آن چیزی شبیه به FiFA ی ۵ سال می بود.در اینجا هم به غیر از چهره های بازیکنان،بقیه موارد پیشرفت کرده اند.از ورزشگاه ها و تعداد تیم ها و بازیکنان گرفته تا تکسچر ها و جلوه های بصری.انیمیشن ها نیز ما را به یاد نسخه ی های پنج سال پیش می اندازد و خشک و بی روح اند.اما همه ی موارد ذکر شده ، زمزمه هاییست برای شروع یک FIFA اصیل.منظور ما این است که انتظار بسیار زیادی از نسخه های سال بعد در زمینه ی جلوه های بصری و انیمشین می رود و این به EA بستگی دارد که چه تصمیمی پیرامون تغییر دادن یا ندادن سیاست خود در بخش پلتفرم ها موبایل می گیرد.در این فیفا یک حالت (option) وجود دارد که با پرداخت $۴٫۹۹ می توانید تجربه کاملی از بخش single player داشته باشید یا به عبارتی تمام بخش های آن را unlock کنید.این بخش ها شامل exhibition, tournament و manager mode می باشد.با این اوصاف بیایید این گونه بیان کنیم:
  FIFA14 single player ، یک عنوان f2p نیست،بلکه قیمت آن $۴٫۹۹ می باشد! این است سیاستی که EA ظاهر به آن مدل تجاری f2p می گوید و انتظار می رود به فرانچایز های ورزشی موبایلی (mobile sports franchises) دیگر خود نیز آن را اضافه کند.کلا از این به بعد مدل تجاری F2P را باید عضو دوست داشتنی و جدا نشدنی EA بنامیم ! تغییرات جدید،در واقع بیشتر به همین مدل تجاری جدید بر می گردد که با تم چند سال پیش فیفایی ترکیب شده است.فیفایی که گویی چیزی بین نسل ۶ و ۷ است.

  فیفا را لمس کن !

  یکی از المان های جدید در این نسخه با توجه به ویژگی های اسمارتفون ها، سیستم کنترل می باشد.علاوه بر چیزی که در نسخه های قبلی شاهد آن بودیم،یک سیستم دیگر برای رد و بدل کردن توپ و بازیکن در میدان وجود دارد که در ظاهر جالب است اما پر کاربرد نیست.هنوز یکسری محدودیت هایی برای پیاده سازی این سیستم در چنین عناوینی وجود دارد و به نظر می رسد بیشتر گیمر ها سیستم کنترل معمولی را به این شیوه ترجیح دهند.به طور کلی سیستم کنترل و تاچ اسکرین عناوین موبایل،تا کنون آبشان توی یک جوی نرفته است! هنوز نمی توان آن طور که با سیستم آنالوگ pc و کنسول های خانگی مانور می دهیم؛ با سیستم کنترل تاچ اسکرین موبایل کنار بیاییم.گزینه های pass,shoot,sprint و skill move را در سمت راست می بینیم و یک گزینه نا مشخص برای حرکت کردن بازی کنان نیز در سمت چپ قرار دارد.چنین چیزی در سال های گذشته نیز مشاهده شده بود و عادت کردن به آن کمی سخت به نظر می رسد.در حقیقت اگر بخواهید تجربه ی حرفه ای از بازی داشته باشید، ممکن است سیستم تاچ اسکرین موبایل جوابگو نیازمندی های کنترلینگ شما نباشد و برای حل این مشکل بهتر است از کنترلر های آنالوگ استفاده کنید.البته ناشر ها نیز می بایست یک طرحی نوین از سازگاری کنترلر با عناوینی نظیر FIFA ارائه دهند.حتی بعضی از منابع در نقد این بازی نیز اشاره کرده اند که حس تکنیکی که یک console controller به شما می دهد،به هیچ عنوان نمی توان در یک صفحه touchscreen مشابه آن را تجربه کرد.به هر حال با تمام این محدودیت ها،این سیستم جدید کنترل به شما اجازه می دهد که شوت های زیبایی را با swip کردن(کشیدن دست روی صفحه نمایش) خلق کنید.این سیستم همچنین پاس دادن را آسان تر می کند و گذشتن بازیکنان از فضای خالی نیز یکی دیگر از کار های این سیستم می باشد.علاوه بر این موارد،این سیستم یک perspective از محیط بازی ارائه می دهد تا زاویه دید در بعضی موارد آسان تر شود.در FIFA14 چیزی حدود ۳۳ لیگ، ۶۰۰ تیم و چیزی حدود ۱۶۰۰۰ بازیکن یافت می شود. ۳۴عدد stadium را نیز به موارد بالا اضافه کنید.این اعداد به تنهایی بیانگر تحولاتی در این نسخه می باشد.
  خوشبختانه در بخش صدا گزاری نیز ورزشگاه ها شوق و اشتیاقی آشنا و قابل قبولی را ارائه می دهند.در موقعیت های متفاوت ،صدای تماشاگران تغییر می کند و این چیز جدیدی نیست، و در واقع از نسخه های چند سال پیش سر چشمه می گیرد.برای بهره مند شدن از صدای گزارش گر نیز می بایست مبلغی را بپردازید و این مورد تا حدی آزار دهنده است.صدای گزارشگر نیز به مانند فیفا های چند سال پیش خودمان است و مسابقات را با شوق و هیجان گزارش می کند.برای این نسخه هچمنین ۵ نوع language در نظر گرفته شده است.

  آن چه بزرگان می پسندند!

  حرف های مختلفی درمورد آینده ی مدل تجاری f2p بیان شده است.چه از سوی توسعه دهنده های مستقل و چه از بزرگانی نظیر EA.چیزی که در۲-۳ سال اخیر در بخش core gaming موبایل از EA دیده ایم، عرضه عناوین موفقی نظیر RR3 بوده است که آن هم تن به مدل تجاری f2p داده است.عرضه ی نسخه ی ۱۴ام فیفا با این مدل تجاری و تغییرات مثبت،ما را نسبت به دو چیز از این فرانچایز در سال های آینده مطمئن می سازد: پر رنگ شدن مدل تجاری F2P در نسخه های آینده و تلاش بیشتر برای آوردن تجربه ی کنسولی روی یک صفحه ی ۴-۶ اینچی.(و البته ۷-۱۲ اینچی) به هر حال آن چه بزرگان می پسندند، همان چیزیست که می تواند روند پیشرفت موبایل گیمینگ را در سال های آینده سرعت بخشد.

  نمرات:

  گرافیک:۷٫۵
  گیم پلی:۸
  صدا گذاری:۹
  جذابیت:۸٫۵

  نمره نهایی: ۸٫۲

  نکات مثبت: تیم های پرتعداد با آخرین تغییرات،ورزشگاه ها و بازیکنان با جزئیات نسبتا بالا، سیستم جدید کنترل ایده ی جالبی می باشد،ارزش تکرار بالا.
  نکات منفی: مدل تجاری جدید، سیستم کنترل جهت تجربه حرفه ای جای کار زیادی دارد.

  (۲۵)(۷)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. Arman

  نقد عالی بود ممنون عرفان جان.

  (۰)(۱)
 2. آقا عرفان این بازی یه بخش به عنوان Ultimate Team داره که برای من باز نمیشه اون سه قسمت تورنمنت و منیجر ونمایش رو من باز کردم ولی این بخش Ultimate رو هیچ جوره باز نمیشه (حای با قند شکن هم نشد )
  لطفا راهنمایی کنید که چجوری از اون قسمت استفاده کنم

  (۳)(۰)
 3. عرفان جان مثل همیشه محشر بود!!!
  در مورد بازی بگم که الکی EA منفورترین ناشر سال نشده برا خودش یه روباهه ماشالا.
  ما ایرانیای بدبخت باید هزارتا کار کنیم تا آنلاک شه...
  در کل بازی عالی هستش و اگه حال ندارین کنسولتونو برا یه بازی ۷-۸ دقیقه ای روشن کنین بازی جوابگو!!!
  منتظر نسخه های قوی تر و یه کنترلر عمومی برا گوشی ها هستیم...

  (۰)(۰)
  • خواهش می کنم ، به سال های آینده امید وارم.البته با SoC های ۶۴ بیتی احتمالا میریم به جنگ EA! (و تا حدودی گیملافت!)

   (۰)(۰)
   • اره والا!!!گیملافت بیچاره اول سخت میگرفت ولی الان خوب شده!!!
    به امید اینکه بتونیم راحت اپ هارو بخریم و دردسر نداشته باشیم!!!

    (۰)(۰)
 4. Pingback: تعداد دانلود های FIFA 14 به 26 میلیون بار رسید! | آخرین اخبار و مطالب مربوط به اندروید | اندروید کده

 5. Pingback: دانلود بازی فیفا 14 – FIFA 14 by EA SPORTS v1.2.8 همراه دیتا | اندرویدکده

 6. من تبلتasus fonpadدارم.ولی بازی رو که نصب می کنم بازی که اجرا میشه میره توش ولی سریع میاد بیرون.لطفا راهنماییم کنید.

  (۱)(۰)
 7. والا خیلی مسخره است توصیه ی من وتموم دوستام اینه که اگه وقت خالیه خیلی خیلی زیادی دارید دانلود کنید وگرنه اصلا به فکر آنلاک کردن نباشید

  (۰)(۱)
 8. سلام دوستان من هر کاری می کنم فایل گزارشگر انگلیسی فعال نمیشه دقیقا همون جایی قرارش دادم که تو توضیحات اومده اما بازم غیر فعاله، میشه راهنماییم کنید!

  (۰)(۱)
 9. اقا عرفان سلام من همونجایی که گفیتید رفتم وای فای هم روشن بود ولی پیام اومدبه متن زیر
  error connecting to the store pleasemake sure you have installed the googleplay application; you are logged in to a google account and your network connection is available میشه بگید چیمشه

  (۰)(۰)
 10. اساتید اونای که کامل انلاک کردن لطف کنن از مسیر
  android\data\fifa 14 row
  پوشه ۴ مگابایتی رو کامل زیپ کنن با up کردنش ماهم بدون دردسر از بازی انلاک شده رو بازی کنیم کل روش رفتم ولی انلاک نمیشه اگه این کارو کنید یه دنیا ممنون میشم!!

  بخدا ثواب داره!!!!

  (۰)(۰)
 11. خواهش میکنم ازتون اونای که کامل انلاک کردن لطف کنن از مسیر
  android\data\fifa 14 row
  پوشه ۴ مگابایتی رو کامل زیپ کنن با up کردنش ما هم لذت ببریم از بازی

  (۰)(۰)
 12. اقا یه سوال خیلی مهم ترو خدا جوابم رو بدید اون قسمتultimata teamکه هست اولش سه تا بازی داره به بازی سوم که رسید یه چیزی خاست برا همتون هم اومده دیدید خواشا بگید اون قسمت ultimata team رو چجوری فعال کنم یا چجوری کار کنم اخه داداشم خیلی تنبله نمایاد درست با فعال کنه خواهشا بگید چجوری اون قسمتultimata teamرو فعال کنم ممنون تازه چهارده سالمه جواب بدید بچه کوچو لو نیستم

  (۱)(۰)
 13. من دیتا رو اکسترکت یا همون از حالت فشرده در میارمو میرمیریزم توی فایل obb در اندروید اس دی کارت اما بعدش که میرم تو بازی اول میخواد یه چیزی رو دانلود کنه بعد مینیویسه دانلود موفقیت امیز نبود.چی کار کنم؟؟؟

  (۲)(۰)
 14. سلام فیفا ۲۰۱۴مگه کیبرد بازی نداره اخه برای من صفحه کاملان لمسی میاد وباید باکشید روصفحه بازی کنیم کمک کنید متشکرم در حالی که تو عکسهای که گزاشید کلید بازی داره

  (۰)(۰)
 15. با سلام
  من نسخه جدید تر فیفا را دانلود کردم از ( این مدل بالاتر
  است ) نمی دانم چه طور تورنمت و بازی دوستانه و ..... را باز کنم
  در سایت های مختلف نوشته شده است که باید گذر تحریم کنم بعد هم باید در گوگل پلی ساینس بشم
  من نمی دانم باید چی کار کنم
  من از سایت اندروید کده تقاضا دارم مشکل مرا حل کند
  خواهش می کنم پاسخ دهید

  (۰)(۰)