• آماده برای دویدن! | نقد و بررسی Rayman adventures

  rayman_adventures_key_art_1

  هر بار با تجربه یکی از عناوین Rayman لبخندی از نیش تا بناگوش بر لب‌هایم می‌نشیند که ثابت می‌کند با ریمن کلا خوش می‌گذرد! چه برنده شوید و چه بازنده. آخرین ماجراجویی ریمن با اینکه یک عنوان runner مانند vector است، باز هم جذابیت و شادابی نسخه های اصلی را به ارمغان می‌آورد.


  Publisher: Ubisoft
  Developer: Ubisoft Montpellier
  Genre: Platformer & runner
  Platfoem: Android, iOS
  Release date: December 3, 2015

  به نظر من و بسیاری از دوستان، دیگر ریمن های قدیمی به پای نسخه های جدید که بعد از ۲۰۱۲ ساخته و منتشر شدند نمی‌رسند و یک سر و گردن پایین تر از حد خود هستند. ولی نسخه های ریمنی که برای اسمارت فون ها ارائه شد از همان اول فوق العاده جذاب و مفرح بودند.عناوین Rayman jungle run و Rayman Fiesta run بازسازی ساختار و قالب ریمن بر روی اسمارت فون ها بودند که در زمان خود از بهترین ها بودند. با اینکه بیشتر سبک شان به runner گرایش داشت تا پلتفرمر، سازندگان برای هیچکدام کیفیت نسخه نهایی را تحت خطر نینداخنتد و ریسک های بزرگی کردند که تا امروز جواب داده است. بار دیگر با عنوانی شبیه دو بازی دیگر از ریمن مواجه هستیم: Rayman adventures !

  ray-2-620x349

  در این نسخه شخصیت اصلی بازی(ریمن) به خودی خود حرکت می‌کند ولی شما به راحتی با انجام یک swipe به چپ یا راست جهت حرکت را تغییر دهید و با یک تاچ ساده مشت و لگد می‌زنید. همین روال برای پرش ها به بالا و پایین صادق است و در کل گیم پلی حس و حال نسخه های اصلی ریمن را دارد و فقط اندکی برای اسمارت فون ها بهینه سازی شده است. حرکات نرم و روان و بدون glitch اجرا می‌شوند. داستان پیچیده بازی(!) این دفعه در مورد ریمن و دار و دسته اش است که باید موجودات کوچک و با نمکی به نام Incrediballs را نجات دهند تا آن ها هم در عوض به رشد یک درخت غول آسا کمک کنند. همکاری موجودات از صفات بارز این بازی هست. با پیشرفت بازی به مرور زمان شما یک سری تخم رنگی بدست می‌آورید که به وسیله آن ها قابلیت های مخصوصی مانند سپر، شنا و… بدست می‌آورید. اگر شما هم به perfection اعتقاد دارید سعی کنید که همه ی این موجودات را جمع آوری کنید!

  ray-11-620x349

  مراحل بازی در عرض چند دقیقه تمام می‌شوند. البته راه های مخفی و میانبر های پنهان که به مراحل مخصوصی منتهی می‌شوند همچنان وجود دارند. با این که برای ادامه بازی به skill نیازمندید، به قدری نیست که همش نگران دوباره رفتن یک مرحله باشید. ولی مشکلاتی هم وجود دارند. مثلا مراحل timer به تعداد تخم مرغ های رنگیتان وابسته است و reward مراحل هم به مدت زمان تمام کردن مراحل بستگی دارد. یکی از مهمترین و عجیب ترین مشکلات بازی این است که زمانی که به یک stage جدید در بازی می‌رسید دیگر نمی‌توانید به مراحل موجود در stage های قبلی برگردید. این ایده ی عجیب سازندگان به این خاطر است که مثلا گیمر را نسبت به ادامه بازی ترقیب کنند ولی در عوض باعث سرخوردگی گیمر می‌شود. زمانی که از یک مرحله لذت برده و بعد تر بخواهد آن را دوباره رود. با این تفاوت که نمی‌تواند!

  rayman1-noscale

  یکی از نکات مثبت بازی نبود هیچ گونه سیستم delay است که به خاطر آن می‌توانید یک بند از صبح تا شب به بازی کردن پردازید و هیچ چیز جلودار شما نباشد. هیچ گونه سیستم energy bar یا stamina در Rayman adventures وجود ندارد. برای کسانی که پول اضافه دارند هم امکاناتی مانند power up های مخصوصی وجود دارد که می توان با gem های خاصی آن ها را تهیه کرد.

  rayman2-noscale

  گرافیک بازی بسیار زیبا و هنرمندانه کار شده و به سبک دیگر بازی های ریمن شاد و سرسبز و خنده دار است. محیط ها پر از جزئیات و در پس‌زمینه آن ها گاهی اتفاقات جالبی می‌افتد. صداگذاری و افکت ها مناسب کار شده است و روی هم رفته سازندگان کار قابل قبولی از گرافیک و گیم پلی اعتیاد آورنده سری ریمن را بار دیگر بر اسمارت فون‌ها ارائه داده اند. تنوع محیط ها هم در stage های گوناگون به حفظ جذابیت بازی کمک می موسیقی متن بازی هم پر تنش و شاد است که با اتمسفر مفرح بازی همخوانی دارد.
  در کل بار دیگر ubisoft به ریشه های اصلی عنوان Rayman پایبند بوده و تجربه ی مناسبی از آن را در سبک runner برای دوستداران فراهم کرده است که جدا از برخی مشکلات کوچک و ناچیز در بخش monetizationبسیار جذاب و فوق العاده مفرح است و ساعت های خوشی را با Rayman adventures می‌گذرانید.

  نمرات:

  گرافیک:۸٫۷
  گیم‌پلی: ۸٫۳
  صداگذاری: ۸٫۵
  جذابیت: ۸٫۵

  نمره نهایی: ۸٫۵

  نکات مثبت: اتمسفر آشنای سری ریمن، گیم پلی مناسب برای اسمارت فون ها، گرافیک مناسب و دیدنی، عدم وجود سیستم های انرژی و استامینا
  نکات منفی: برخی تصمیمات عجیب سازندگان، قیمت بالای بازی!

  (۱۸)(۲)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.