• برای بقا | نقد و بررسی Fallout Shelter

  logo1

  سری بازی های Fallout ، طرفداران و عاشقان بسیاری دارد و هم اکنون این دنیای جادویی پس آخرالزمانی، به دستگاه‌های اندروید و موبایل‌ها آمده تا تعداد بیشتری از بازیبازها را عاشق و معتاد به خود کند!

  Publisher: Bethesda Softworks

  Genre: Simulation

  Platforms: Android, iOS

  2

  مدیریت مناسب و رفاه

  داستان بازی خیلی ساده است و شبیه به دیگر نسخه ها از این سری بازی است. همه چیز در دنیا به نابودی رفته و شما برای بقا تلاش می کنید. می توان گفت این بازی یک ورژن بهبود یافته از Sims و مخلوط آن با Sim City است. شما نظارت بر یک پناهگاه زیرزمینی را بر عهده دارید، جایی که دیگر انسان ها و همسایه‌هایتان نیز در آنجا زندگی میکنند؛ مگر اینکه بخواهید آنها را به ناکجاآباد بفرستید!
  وظیفه شما، فراهم کردن رفاه ساکنان پناهگاه است. شما باید از امنیت و سلامت و شادی مردم خود مطمئن شوید؛ و برای انجام این کار در حالت استراتژیک، می‌توانید به ساختن اتاق‌های مختلف و شکل دادن به ساختار آنها و کاری که می شود در آنها انجام داد، وظیفه ی خود را انجام دهید.

  1

  انبار منابع

  شما به انواع ابزار و وسایل برای اداره‌ی پناهگاه خود نیازمند خواهید بود. اگر می‌خواهید که جمعیت زیر نظر شما رشد کند، باید از انواع ابزار به خوبی استفاده کنید.
  بعد از مدتی بازی کردن، اتاق‌های بیشتری آزاد می شوند و شما می توانید به جمعیت پناهگاه خود اضافه کنید و آنها را در اتاق‌های مختلف قرار دهید؛ البته در قرار دادن افراد مختلف در اتاق‌های مختلف باید دقت کنید تا محصولات خوبی دریافت کنید. هر اتاق، هدف خاصی را دنبال می کند.

  در ضمن، میتوانید اتاق‌های مورد نظر خود را ارتقا داده تا محصولات بیشتری دریافت کنید. یک اتاق مانند دیگری کنار یکدیگر بسازید و آنها خود به خود با یکدیگر یکی می شوند (تا سه اتاق با یکدیگر یکی می شوند).

  11

  ژنراتور برق تولید میکند، رستوران یا the diner غذا تهیه میکند، و اتاق های مخصوصی نیز برای تهیه‌ی آب وجود دارند تا از رفاه حال شما اطمینان حاصل شود! این سه اتاق (ژنراتور، رستوران و تهیه‌ی آب) مهم‌ترین اتاق‌ها هستند که نیازهای اساسی مردم زیر دست شما را برطرف می کنند. اگر یکی از این اتاق‌ها یا منابع به مشکل بر بخورد، همه چیز خراب می شود. اگر با چنین موقعیتی روبرو شدید، می‌توانید اتاق‌ها را زیر فشار گذاشته تا نیازتان برطرف شود؛ ولی معمولا این کار به اتاق ها بیشتر صدمه میزند (آتش سوزی، خرابی و…).

  خوابگاه‌ها یا اصطلاحا Living quarters برای افزایش جمعیت و رشد بیشتر استفاده می شوند. انبار نیز همانطور که پیداست، ظرفیت ذخیره‌ی آیتم های مختلف را افزایش می دهد و می توانید اسلحه ها و لباس‌های بیشتری ذخیره کنید. شما حتی می توانید یک ایستگاه رادیویی بسازید و مردم بیشتری را به پایگاه یا پناهگاه خود دعوت کنید.
  اتاق‌های Medbay و آزمایشگاه نیز Stimpacks و RadAways را می‌سازند. Stimpacks جان و سلامت را برمیگردانند و RadAways نیز اشعه‌ها و مواد رادیواکتیو را دور میکنند و از بین می برند.

  بعد از اینکه در بازی حرفه‌ای‌تر شدید، می‌توانید اتاق‌های دیگری را نیز فعال کنید: راکتور هسته‌ای، باغ و… . این اتاق‌ها در اصل نسخه‌های پیشرفته‌تر همان منابع اولیه هستند.

  12

  ویژگی‌های شخصیتها و اتاق‌های تمرین

  هر نوع اتاقی، نیاز به رفتار و ویژگی‌های خاصی است. شخصیتها و افراد نیز در بازی متفاوتند و با توجه به ویژگی‌هایشان، هرکدام بهتر می تواند کار و حرفه‌ای را انجام دهد. هر شخصیت، یک سری نوار ویژگی‌های مختلف دارد: قدرت و توان بدنی، قدرت درک و مشاهده، تحمل و پایداری، گیرایی، هوش، چابکی و شانس.
  افزایش این ویژگی‌ها، نه تنها دشمنان و مهاجم‌ها را از پناهگاه‌تان دور میکند، بلکه مردم قوی‌تر و ماهرتر برای تهیه و تولید منابع دراختیار خواهید داشت. مثلا، افراد با قدرت بدنی بالاتر، در ژنراتور بهتر کار میکنند. و افرادی با قدرت درک و مشاهده‌ی بهتر، در تهیه‌ی آب بهتر کار میکنند. اما اگر هیچکدام از افراد زیر دست شما خوب نبودند چه می شود؟! اتاق های تمرین برای تربیت و آموزش همین افراد هستند.

  13

  اگر افرادتان را به اتاق وزن بفرستید، در آنجا قوی تر می شوند. اگر آنها را به اتاق ورزش بفرستید، چابک‌تر می شوند. اتاق‌ها و کلاس‌های دیگری هم هستند: کلاس یا اصطلاحا Classroom برای افزایش هوش است، اتاق بازی برای افزایش شانس است و… . به راحتی افراد مورد نظرتان را به اتاق‌های مختلف بفرستید و مشغول دیگر امورات شوید، تا آنها کاملا تربیت شده و به سطح بالاتر بروند. وقتی به سطح مورد نظر رسیدند، آنها سر کارشان بفرستید و منابع بیشتری دریافت کنید.

  کنترل جمعیت، زندگی ایده‌آل!

  در بازی، ساکنان هر پناهگاه، اساس همه‌ی نیازها هستند. و اساس وجود هر پناهگاه (جامعه) مردم آن هستند. پس شما باید به عنوان ناظر، جمعیت را کنترل کنید. جمعیت نه باید آنقدر کم باشد که کاری پیش نرود؛ و نه باید آنقدر زیاد باشد که با کمبود منابع روبرو شوید.
  در بازی، سه راه برای جذب مردم و جمعیت بیشتر وجود دارد. اولین راه، زاد و ولد میان مردم پناهگاه خودتان است که خیلی جالب در بازی کار شده.
  راه دیگر نیز، صبر کردن برای ظاهر شدن مردم جلوی در پناهگاه است. معمولا مردم به شما پناه می آورند و اجازه ی ورود آنها دست شماست؛ می توانید خیلی راحت آنها را با انگشتتان گرفته و در اتاقی قرار دهید!
  راه سوم نیز در Lunch boxها نهفته است. برای این بیشتر باید پول خرج کنید. وقتی جعبه و کارتهای جایزه دریافت میکنید، گاهی افراد مختلف با قابلیت های خاص به قرعه‌ی شما می‌افتد.

  5

  خطرهای زندگی در پناهگاه

  مهم نیست اگر کمبود منابع دارید یا سیستم اقتصادی در پناهگاهتان بهم خورده، در هر صورت دارید در یک دنیای پس آخرالزمانی برای بقا مبارزه میکنید؛ پس باید همیشه افرادتان را قوی و مسلح نگه دارید. برای بازیبازهای تازه کار، هجوم بیگانه‌ها و دشمنان در هر زمانی ممکن است. پس شما یا باید مهاجم‌ها را دور نگه دارید، یا در تلاش برای دور کردنشان بمیرید!

  همان طورکه گفته شد، هجوم و آتش هر زمانی می تواند اتفاق بیفتد؛ ولی معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که شما یکی از اتاق‌های تولید منابعتان را تحت فشار و کار سریعتر قرار داده‌اید.

  7

  در کنار این خطرات، خطرات بیرونی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. هجوم راهزن‌ها که پشت سرهم به پناهگاهتان حمله میکنند و منابع و پولتان را به غارت می برند. در ضمن در آپدیت‌های جدید نیز، انواع جدیدتر و متنوع تر از دشمنان به بازی اضافه شده‌اند!
  گذشته از این خطرات درونی و بیرونی، شما خودتان نیز می توانید خطر کنید و دل را به دریا بزنید، و تعدادی از افرادتان را برای پیدا کردن آیتم‌های خاص و منابع و پول، به ناکجاآباد و زمین های متروک بفرستید. اگر افرادتان زنده بمانند، با دست پر برمیگردند.
  اگر دیدید که سلامتی افرادی که فرستاده‌اید دارد کم می شود و بیشتر ماندن آنها فایده‌ای ندارد، می توانید آنها برگردانید. شاید برگشتن آنها کمی زمان ببرد؛ ولی با توجه به وقتی که خارج از پناهگاه گذرانده‌اند، زیاد نخواهد بود.

  9

  رایگان همراه In-App Purchases

  بازی رایگان است؛ یعنی شما برای نصب بازی لازم نیست مبلغی بپردازید. وقتی نسخه ای از سری Fallout رایگان باشد، یعنی باید منتظر آیتم‌های پولی درون بازی باشیم!
  البته خرید این آیتم‌ها اصلا اجباری نیست و شما می‌توانید به راحتی آنها را نادیده بگیرید و به بازی بپردازید.
  ربات Mister Handy یکی از آیتم‌هایی است که می توانید آن را خریداری کنید. این ربات همان طورکه می توانید از اسمش هم حدس بزنید، در اصل یک آچار فرانسه است! این ربات میتواند دشمنان را دور کند، منابع جمع میکند و حتی در زمین‌های متروک دنبال پول میگردد.
  مورد دیگری که می توانید در بازی خریداری کنید، همان کارت‌ها و جعبه‌های شانسی هستند که آیتم‌های شانسی و مختلفی را رها میکنند. این جعبه‌ها و کارتها را با به اتمام رساندن اهداف مختلف در بازی نیز می توانید بدست آورید.

  10

  در نهایت

  مانند هر بازی عالی و اعتیادآور دیگر روی دستگاه های اندروید و موبایل‌ها، Fallout Shelter تمامی ندارد. همینطور که بیشتر و بیشتر بازی میکنید، همیشه مورد بیشتری برای انجام دادن و ارتقا وجود دارد. گاهی اوقات نیز، اتفاقاتی می افتد که به هیچ وجه نمی توانید پیش بینی کنید و شما را کاملا حیرت‌زده میکند.
  در این بازی از لحاظ استراتژیک و اکشن و مدیریت و… احساس رضایت میکنید و اگر از قبل طرفدار این سری بوده اید، مطمئنا دیگر دست از سر این بازی برنخواهید داشت؛ چون دیگر تمام یک پناهگاه را در این بازی کنترل میکنید.
  واقعا کمترین اشکالی از این بازی می‌توان گرفت. مهمترین نکته‌ی منفی بازی، نبود سیستم Cloud Saving است که اگر بخواهید دستگاه بازیتان را عوض کنید، به راحتی نمی‌توانید ذخیره ی بازیتان را منتقل کنید و لذت ببرید.
  گذشته از این صحبتها و موارد، اگر میخواهید با دستگاه‌های اندروید و موبایل‌ها، یک بازی عالی و اعتیادآور را تجربه کنید، Fallout Shelter را به هیچ وجه از دست ندهید. همانطور که گفته شد، این بازی رایگان است و هیچ اجباری نیز در پرداخت مبلغی نیست، مگر خودتان مایل باشید. پس این بازی را همین الان نصب کنید و لذت ببرید.

  fallout-shelter4

  نمرات:

  گرافیک: ۹

  گیم پلی: ۱۰

  صداگذاری: ۹

  جذابیت: ۱۰

  نمره نهایی: ۱۰ (با کمی ارفاق)

  نکات مثبت: عالی و اعتیاد آور , گیم پلی جذاب , انواع و اقسام امور برای گسترش پایگاه خود , به یاد آورنده خاطرات خوش برای دوستداران Fallout , برای پیشرفت به پول نیاز ندارید.

  نکات منفی: نبود سیستم Cloud Saving و دیگر هیچ.

  (۴)(۰)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. سلام خسته نباشید از نقد زیباتون استفاده کردیم ممنون
  اما متاسفانه این سبک بازی اصلا مورد رضایت من نیست.کاش میشد این بازی رو کمی شبیه تر به نسخه اصلی میساختن.میدونم که قدرت الان خیلی از گوشیها کم نیست!و میشه بیشتر روش مانور داد...لابد نمیصرفه براشون!
  قدرت گرافیک ps vitaتنها۵۰گیگا فلاپسه با وجود اینکه قدرت گرافیک adreno330 که دیگه بسیار معمولیه۱۲۱گیگافلاپسه اونم نسخه اسنپ دراگون۸۰۰٫٫٫
  حالا بماند قدرت نسل های جدید پردازنده ها!
  و چه بازیهای زیبایی براش میاد.اندروید نیاز به یه تحول داره و بنظرم راه زیادی در پیش داره و با وجود رقیبهای جدید مثل ویندوز کارش سخته... به نظرم الان سخت افزار گوشیها بسیار جلوتر از نرم افزار حرکت میکنه نظر شما چیه؟
  این همه قدرت کجا نمایش داده میشه!
  در کل بسیار ممنون که به بازیهای همراه بها میدین..من دوسدارم.خداقوت

  (۳)(۱)
  • درود! همیشه موجب قوت قلب ما بودین؛)
   واقعیت ش اینه که صرف نداره. و همه حاضر نیستن قبول کنن برای یه بازی موبایلی شبه AAA قیمت اصلیش رو پرداخت کنن.

   (۲)(۰)