• مسی یا بالوتلی؟! | نقد و بررسی FIFA 16 Ultimate Team

  FIFA-16-Ultimate-Team

  باز هم پاییز سال جدید فرا رسید، و بازی های محبوب و سالانه ای که طرفداران بسیاری دارند نیز دوباره مهمان کنسول ها و دستگاه های کوچک و بزرگ الکترونیکی ما هستند! یکی از آن بازی های فوق العاده محبوب، فیفا است که دیگر نیازی به معرفی و توضیح ندارد.
  همراه با انتشار نسخه ی اصلی ۱۶م بازی برای کنسول ها و PC، نسخه ی کوچک و موبایل این بازی که از بخش Ultimate Team بازی اصلی پشتیبانی می کند نیز منتشر شد.

  Publisher: EA Sports

  Genre: Sports

  Platforms: PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, Android, iOS, Microsoft Windows

  fifa-16-5

  این بازی همانطور که گفته شد، فقط دارای بخش Ultimate Team فیفا است و از آن پشتیبانی میکند. پس بهتر است از Ultimate Team خوشتان بیاید! چون هیچ بخش و بازی دیگری خارج از بخش Ultimate Team وجود ندارد. اما در خود این بخش، شما می توانید مچ ها و بازی های مختلف انجام دهید.

  شبیه سازی حرفه ای
  مهمترین جنبه های یک بازی ورزشی و فوتبال، شبیه سازی عالی و کنترل خوب و روان است. خوشبختانه دیگر امسال با موتور جدید، حرکات و کنترل بازی از قبل هم بهتر و شده و واقع گرایانه تر کار شده است و روی موبایل تا الان از این بهتر نبوده.

  fifa-16-4

  اکنون در بازی جدید، بازیبازان می توانند به راحتی برای پس گرفتن توپ اقدام کنند و دیگر بازیکنان را هنگام دفاع نشانه گذاری کنند، حرکات هجومی انجام دهند و برای پاس کاری فضای باز پیدا کنند و با پاسکاری حریف را دور بزنند. فیزیک بازی بسیار بهتر شده و روزهایی که حرکت هر بازیکنی غیر از مسی از حرکت تانک نیز سخت تر بود گذشته اند.

  اکنون می توانید بازیکنان را دور بزنید؛ ولی اگر پاسی که می دهید خیلی قدرتی و سنگین باشد، ممکن است کنترلتان را از دست بدهید.
  و نکته ی دیگر نیز مدل بازیکنان است که خیلی دقیق و شبیه به واقعیت شده اند.
  همانطور که گفته شد، سیستم کنترل بازی قهرمان اصلی است. کنترل بازی مخلوطی از سیستم کنترل عالی فیفا ۱۴ و دکمه هایی است که همیشه با ما بوده اند.

  fifa-16-3

  Joystick را هر زمانیکه رها کنید، بازیکنی که توپ را دارد، اتوماتیک وار حرکت میکند و شما آزاد هستید تا تاکتیک های خود را پیاده کنید. زمانیکه دوباره می خواهید کنترل را بدست بگیرید، joystick را دوباره بگیرید و دوباره همه چیز در دست شماست.
  شما حتی می توانید کنترل بازیکنان را بدست سیستم و هوش مصنوعی بسپارید و در نقش مربی کاملا متمرکز ظاهر شوید. گزینه ی شبیه ساز یا simulate را انتخاب کنید و در نقش مربی بازی را دنبال کنید. تنها مشکلی که در این بخش وجود دارد، بازیکنان هستند که گاهی در انجام دستورهای شما کند می شوند و گاهی هنگام پاس دادن، توپ را با تمام قدرت شلیک میکنند!

  fifa-16-2

  مشکلات فیفا ۱۶ ربطی به گیم پلی بازی ندارند بلکه با المان ها و نکات اطراف آن مرتبط هستند. اولین مورد، همین اجباری بودن Ultimate Team است. اگر Ultimate Team را تا به حال بازی کرده اید می دانید که روش بازی در آن چگونه است و چه کارهایی باید انجام بدهید. کارهایی مانند چینش درست بازیکن ها و مربیگری کامل تیم و…
  در کل بدون بخش career، تورنمنت ها، quick match و حتی بازی های هفته، بازی کمی خالی و خشک به نظر می رسد. اگر شما Ultimate Team را دوست نداشته باشید، حتی با اینکه گیم پلی بازی عالی کار شده، وقت زیادی در بازی نمی گذرانید.

  fifa-16-1

  جستجو در منوهای بازی نیز کاری طاقت فرساست. گاهی اوقات این کار آنقدر سخت و خسته کننده می شود که فکر میکنید دارید با اینترنت dial-up کار میکنید تا یک صفحه ی ساده را باز کنید.
  و مورد دیگر اینکه، چرا نمی شود لیست کامل بازیکن های تیم را داشته باشیم و آنها را به راحتی به لیست اصلی اضافه کنیم؟! باید اول آنها را به squad اضافه کنیم و بعد به لیست اصلی تیم.

  و آخرین مورد منفی بازی، مشکلات ارتباطی و اینترنتی است، که مخصوصا بازیبازان این سرزمین با آن به اندازه ی کافی آشنا هستند. برای پیدا کردن مچ آنلاین شاید گاهی اوقات تا چند دفعه باید تلاش کتید تا یک بازی آنلاین انجام دهید! و در ضمن گاهی اوقات نیز از بازی بیرون می افتید و بازی به نفع حریف حساب می شود!

  EasyCapture381

  در نهایت
  فیفا با موتور جدید و هوش مصنوعی ارتقا یافته، پله های زیادی به بالا رفته و در مقابل با کاستی های زیاد چند پله هم به عقب رفته است.
  FIFA 16 Ultimate Team رایگان است و به راحتی می توانید آن را دانلود کرده و نصب و بازی کنید؛ اما در مقابل آیتم های پولی درون بازی نیز تعداد کمی ندارند و از تنوع خوبی نیز برخوردارند.
  اگر طرفدار بخش Ultimate Team هستید، مطمئنا از FIFA 16 Ultimate Team لذت می برید و اگر هم از طرفداران این بخش از فیفا نیستید، شاید بازی چندان جالبی برای شما نباشد.

  نمرات:

  گرافیک: ۹

  گیم پلی: ۹

  صداگذاری: ۸

  جذابیت: ۸

  نمره نهایی: ۸٫۵

  نکات مثبت: هوش مصنوعی ارتقا یافته گرافیک، زیبا و چشم نواز، حرکات و فیزیک واقع گرایانه بازیکنان، گیم پلی ساده و روان.

  نکات منفی: مشکلات ارتباطی و اینترنتی، جستجو طاقت فرسا و کند بودن منوهای بازی، نبودن دیگر بخش ها همانند Career یا تورنمنت ، به کسانی که بخش Ultimate Team را دوست ندارند توصیه نمیشود.

  (۱۷)(۴)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. ممنون
  کاش بانوان رو هم در نسخه موبایل می اوردند
  ممکن هست در اینده اضافه بشند ؟
  ولی من نسخه های قدیمی فیفا رو ترجیح میدم
  فیفا ۲۰۱۲ از همشون بهتره
  همین که می تونی با بازیکنان قدیمی که حالا خداحافظی کردند بازی کنی خودش یه دنیاست
  پیشنهادم اینه در کنار این یه فیفا ۲۰۱۲ هم نصب کنید
  انصافا خیلی روان تر و بهتر از فیفا ۲۰۱۴ هست

  (۲)(۳)
 2. خیلی ممنون بابت نقد عالیتون. این نسخه میتونه در آینده خیلی بهتر بشه. از نظر گرافیک چند تا جرئیات کوچیک اضافه شه و چمن هم یه خورده رزولشنش بهتر شه میشه ۱۰ داد گرافیک رو. همیشه مشکل کنترل بوده، همچنان هم هست. یه سری محدودیت گیم‌پلی هم هست که میشه برداشت اون ها رو در آینده. فریم ریت هم جای کار داره. در کل این توانایی رو داره EA که فیفای بی نقص بده واسه موبایل ولی مدل تجاریش با محدودیت هاش خیلی غیر منطقی هست.

  (۵)(۰)