• گرگ تنها | نقد و بررسی Joe Dever’s Lone Wolf

  lone_wolf_screenshot_09

  اگر بخواهیم که این بازی را در یک سطر با رسم شکل توصیف کنیم می توان گفت که بازی می توانست انقلابی در سبک gamebook (بازی هایی با انتخاب داستانی که داستان را بصورت متن دنبال می کنید) باشد ولی نتوانست. وقتی برای اولین بار مشغول تجربه این عنوان شدم فکر کردم که یک بازی خارق العاده را کشف کرده ام. سطح بالاتری از زیبایی گرافیکی و جذابیت یک Video Game را پیدا کرده ام ولی بعد همه چیز خراب شد. و زمانی که بازی به اتمام رسید خیلی خوشحال شدم که توانستم از پس آن برآیم. آن هم زنده(تقریبا!).

  Publisher: Bulkypix
  Genre: Action, Card/ board game, Retro, RPG
  Platform: Android, iOS

  lonewolf3

  اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید داستان خود را رقم بزنید و حتی اگر هم نباشید, مقدمه و شروع بازی Lone Wolf هوش را از ذهن شما می برد. از همان ابتدا شما با جلوه های بصری فوق العاده و موسیقی در حد یک ارکست زنده رو به رو خواهید شد و منوجه میشوید که بر این بازی وقت و مخارج زیادی انجام گرفته است. انتخاب ها (انتخابات!) را هم نباید از یاد برد. شخصیت اصلی خود را تا حد زیادی می توانید شخصی سازی کنید و قبل از ماموریت ها هم می توانید لباس ها و زره های خود را انتخاب کنید. سبک خود را در مبارزات پیش بگیرید. شما می توانید Lone Wolf را تقریبا به هرجور شخصیتی تبدیل کنید. حال می خواهد خونسرد و منطقی باشد یا مانند تانک به سمت دشمنان یورش برد. دنبال مخفی کاری هستید یا جنگ رو در رو؟مساله این است.

  lonewolf

  بازی سطح تعامل زیادی را به نمایش می گذارد. در طول بازی شما تصمیم های زیادی را باید اتخاذ کنید و مهارت های زیادی را کم کم بدست می آورید. به عنوان مثال باز کردن قفل ها که فقط چرخاندن رو محور در داخل قفل نیست. بلکه برای انجام این کار به ابزار مخصوص و یک خنجر کوچک نیاز دارید و اگر وسایل خود را بشکنید شانس کمی در انجام این کار خواهید داشت. قدرت های شما بنا بر اعمالی که در طول مراحل انجام می دهید افزایش می یابند. با مبارزه و قفل بازکردن قدرت بدنی شما افزایش خواهد یافت و با مشاهده محیط قبل از انجام کارهای سریع, بر زیرکی خود خواهید افزود. مبارزه ها هم همگی جهت دارند و با درست انجام دادن برخی حرکات سخت quick time می توانید ضربه ها و صدمات سنگینی را بر دشمنان خود وارد کنید.

  games-medium-10083-1384881555

  در واقع باید گفت که به نظر می رسد Lone Wolf بیشتر یک بازی به سبک RPG (نقش آفرینی) باشد تا انتخاب داستانی. با وجود یک بخش در بازی بصورت inventory (لیست وسایل) و شخصیت های گوناگون و دفترچه خاطرات خودتان و برگه های یادداشت کهنه در گوشه و کنار محیط های مراحل و یک نقشه تقریبا بزرگ و سر آخر، مغازه هایی که در آن ها می توانید به خرید، فروش و تعمیر وسایل خود بپردازید تقریبا هر آدم عاقلی قانع می شود که قطعا این بازی به سبک نقش آفرینی ساخته شده است. بازی بگونه ای ساخته شده که تقریبا می توان نقاط ضعف آن را چشم پوشی کرد. البته تقریبا.

  Untitled2

  همان طور که گفته شد، مبارزه بر پایه کسب مهارت در زمینه های مختلف است و برای اولین باری که مکانیزم آن را تجربه می کنید شما را کاملا درگیر خود خواهد کرد و از سبک قرون وسطایی خود تبدیل به یک میدان جنگ پر تنش تبدیل می شود و با انیمیشن های مناسب خود حس یک نبرد به سبک RPG را به شما القا می کند. برای حمله باید صفحه را لمس کنید، گاهی بصورت دیوانه وار و گاهی بصورت سوایپ در جهت های مختلف و دایره وار. بصورت های مختلف ضربه خواهید زد: ضربه های سریع یا سنگین و یا کامبو را انتخاب می کنید و دشمنان را با سپر خود به عقب پرتاب می کنید، خنجر ها را پرتاب می کنید، معجون های مختلف را امتحان می کنید و جادو های متفاوت را بر سر بدبخت های نامبرده نازل می کنید. پس انتخاب شما در چگونگی پیش روی مبارزات تا حد زیادی آزاد است. نابود کردن برخی دشمنان بسیار لذت بخش هست و اگر چابک و سریع باشید finisher هایی در اختیار شما خواهد بود.

  Photo-2014-11-25-20-32-38

  و همین کار ها را تکرار می کنید. و باز هم تکرار می کنید. در واقع شما این روند را آنقدر تکرار می کنید که متوجه می شوید داستان بازی در واقع یک بهانه است تا شما عین تراکتور بجنگید! در اوایل بازی داستان بسیار امید وار کننده به نظر می رسید و وقتی که دهکده ویران شده Rockstarn را می بینید واقعا دلتان یک مبارزه جنجالی می خواهد ولی پس از مدتی آرزو می کنید که دیگر بس کنید. چرا می خواهند دشمنان شما را بکشند. زشته…بده.(فکر کنم تحت تاثیر این بازی دارم مشاهیرم رو از دست میدم!) خلاصه، شما با تکرار مبارزات تکراری آنقدر این روند را تکرار می کنید تا با چشم بسته و یا بدون دست و پا هم بتوانید از پس سیل عظیمی از دشمنان برآیید. این بازی پس از مدتی طوری شما را خسته می کند که دیگر به سمت قرص خواب هم نخواهید رفت. در واقع آیا از بی خوابی رنج می بریید؟ راه حل را سازندگان Joe Dever’s Lone Wolf پیدا کرده اند! اگر هم که سرعت عمل شما پایین باشد معمولا همه ی ضربات QTE ها را خراب خواهید کرد.

  Photo-2014-08-09-21-15-57

  این ها خیلی هم غیر قابل گذشت نیستند. هر بار که شما در بازی می میرید می توانید با یک مرحله سختی پایین تر کار خود را ادامه دهید که وجود این گزینه برای شما در اواخر بازی و مخصوصا در آخرین نبرد بازی بسیار حیاتی است. خود من برای نابود کردن به قول خودمان غول مرحله آخر حدود نیم ساعت وقت گذاشتم که معمولا در هر بار زنده شدن دو دقیقه می جنگیدم و بعد از آن شهید می شدم.

  Photo-2014-04-06-13-03-35

  مخفیانه کار کردن هم تاثیر چندانی ندارد و به هر حال روند مبارزات به یک سو کشیده می شود. موضوع Auto Save های پشت سر هم باعث خراب شدن مخفیکاری بازی می شود. به این صورت که به عنوان مثال اگر شما در حال مخفیکاری شناسایی شدید و اینجوری فهمیدید که دشمنان در کجای محیط وجود دارند. شما بعد از load شدن آخرین save خود تقریبا به جایی بر میگردید که پنج ثانیه بعد مرده بودید! هیچ چیزی به اسم Rewind یا دوباره رفتن یک Chapter بازی وجود ندارد و بازی یک بار مصرف است. اگر بخواهید که به عقب برگردید و تصمیمی دیگر را در بازی اتخاذ کنید،مجبورید که بازی را کلا از اول شروع کنید!

  Photo-2014-04-06-13-03-41

  بازی معرکه شروع می شود و با یک داستان تاریک و بالغ شما را به همراهی خود دعوت می کند ولی وقتی اندکی موشکافانه به داستان نگاه کنید واقعا به مسخرگی آن پی می برید. این بازی اولین نسخه از چهار قسمت عنوان است و فقط در صورتی این بازی به یک استاندارد مناسب می رسد که سازندگان از اول بیایند و مشکلات پایه ای آن را بر طرف کنند. گرافیک بازی تقریبا زیبا و هوشمندانه است و جلوه های بصری مناسبی را به نمایش می گذارد. برخی افکت های بازی مانند آتش و برف بسیار زیبا ساخته شده اند و بافت زمین های بازی بسیار با کیفیت می باشد. طراحی برخی از دشمنان بسیار خوب و با کیفیت انجام گرفته ولی این شامل همه ی آن ها نمی شود.

  Photo-2014-04-06-13-03-15

  صداگذاری بازی خوب کار شده و موسیقی های بازی بسیار زیبا و شنیدنی هستند و حال و هوای ارکست های بزرگ را دارند. نحوه روایت داستان ممکن است با مزاج برخی ها سازگاری نداشته باشد زیرا باید مثل یک کتاب بخش های مهم را بخوانید ولی در کل چیز جالبی است و بازی های زیادی به این سبک ساخته نمی شوند. سرانجام باید گفت که Joe Dever’s Lone Wolf در آستانه موفقیت حرکت می کند ولی هیچ گاه نمی توان گفت که یک بازی بی نظیر است و اگر خواهان تجربه آن هستید باید انتظارات خود را بسیار پایین بیاورید و گول گرافیک چشم نواز آن را نخورید.روزی سه وعده هم مسواک بزنید!

  lone-wolf-post-3

  نمرات:

  گرافیک: ۸٫۵
  گیم پلی: ۶
  صداگذاری: ۹
  جذابیت: ۶٫۵

  نمره نهایی: ۷

  نکات مثبت: بهترین گرافیک در سبک بازی های تعاملی، پر از راه های مختلف برای انجام بازی، سطح تعامل بسیار بالا و شخصی سازی دقیق، بهره گیری از عناصر جذاب بازی های نقش آفرینی(RPG)
  نکات منفی: مبارزات عذاب آور و خسته کننده مخصوصا برای گیمر هایی که سرعت عمل بالا و یا اعصاب درست و حسابی ندارند!، مشکلات اساسی در بنای بازی(Auto Save ها)، عدم وجود Rewind آن هم در یک بازی با انتخاب های گوناگون!

  (۱۲)(۰)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. نقد بسیار دقیق و عالی بود.
  بسیاری میگن این که ارزش نقد نداره! ولی از برخی جهات نقدش واجب بود. اول از همه سبک متفاوتش از مواردی بود که نظرم رو جلب کرد . در درجه دوم گرافیک بازی که در نگاه اول هر کسی میگه عالیه. و حتی ممکنه به خاطر چند تا عکس، دوستان بازی رو دانلود کنن و بعد به نتایجی که در اینجا گفته شده برسن!

  (۴)(۱)
  • بله...خیلی از بازیا وجود دارن که با گرافیکشون شما رو به خودشون جذب می کنند ولی وقتی دقیق تر نگاه کنی بهشون هیچ چی ندارن!

   (۲)(۱)