• این حماسه واقعا حماسه است | نقد و بررسی The Banner Saga

  image_the_banner_saga-23995-2869_0011

  واژه “حماسی” چند وقتی است که بین دهان ها زیاد می چرخد و کم کم در حال از دست دادن معنای واقعی خودش است ، چی توز حماسی نیست! اون اسکیت بورد خوشگلتونم حماسی نیست! در کل نباید معنی زیبا و ستودنی را با حماسی قاطی کنید ، “حماسی” کلمه ای است که برای توصیف نوع مشخصی از یک داستان بکار می رود ، داستانی که مارا به یک جهان پر جزئیات می برد و زمان آن بسیار از ما دور تر است. ارباب حلقه ها یک حماسه است. همینطور جنگ ستارگان ، و این چپتر از بازی The Banner Saga یکی از بهترین حماسه های تعاملی را ساخته است.

  Publisher: Versus Evil
  Developer: Stoic
  Genre: Tactical role-playing
  Platform: Windows, OS X, PS4, Android, iOS, PSVita, Linux

  hF6RBBf

  بازی در دنیایی از انسان ها ، Varl ها (موجودات غول مانند) و Dredgeها (کلا نژاد این مورد متفاوته این گروه دشمن قدیمی varl هاست) قرار دارد. داستان سالها پس از به اتمام رسیدن جنگ بزرگ دوم شروع می شود ، جنگی که به بهتر شدن پیوند میان Varl ها و انسان ها کمک کرد تا نژاد خاصی را به نام Dredge شکست دهند. حال Dredge ها بازگشته اند و جنگ بزرگ سوم در حال شکل گیری است ، ولی آیا یک تهدید وقتی در کنار شماست خطرناک تر می شود؟
  برای اینکه این نقد را بدون اسپویل شدن چیزی باقی بگذاریم (لامصب اسپویل داغون میکنه آدمو) بیشتر از این توضیحات نمی توان اطلاعاتی در اختیار شما گذاشت ، ولی مطمئن باشید که این بازی ، تمامی آن چیزی را که وعده داده به بهترین شکل ارائه می کند.

  2443945-original+(1)

  اگر فقط بر اساس اسکرین شات ها قضاوت کنید ، ممکن است فکر کنید که The Banner Saga یک آر پی جی/استراتژی است. اما با توجه به اینکه حدس شما کمی در بخش Combat درست است ، بقیه چیز ها فرق می کند ، شما اکثر زمان بازی را به جای راوی سپری می کنید و با گذشت داستان شما باید انتخاب کنید که داستان را چگونه پیش ببرید –کوچک یا بزرگ- همه ی انتخاب هایتان بر داستان تاثیر خواهند گذاشت . ممکن است یک پرنس را به جای دیگری بفرستید ولی بعدا در جنگ ها در استفاده از قدرت هایش محروم بمانید ، یا کسانی را به تیم خود بیاورید که هرگز نمی دانید نگرش آن ها چیست.

  2418008-2014011312552345

  در این مورد ، این بازی بیشتر شبیه یک GameBook یا یک رمان دیدنی است. یک بازی که در آن انتخاب های شما ، ماجراهایی که در پیش خواهید داشت را رقم می زند و البته این بازی نیز همانند همه ی Gamebook ها ، داستانی فوق العاده و درگیر کننده دارد. ممکن است از روی احساسات و به اشتباه یکی از Varl های مورد اعتماد خود را بکشید ، در این هنگام با واکنش های احساسی دیگران مواجه می شوید .
  در کل داستان گویی و روایت داستان در این بازی ، مستحق کلمه بی نقص است .

  image_the_banner_saga-23995-2869_0006

  بخش Combat هم ضعیف نیست ، با توجه به اینکه این بازی یک استراتژی/آر پی جی (SRPG) است ، سیستم کمبت خیلی ساده طراحی شده و نیازمند کمی قدرت تفکر برای استاد شدن در آن می باشد. هر کاراکتری که به شما می پیوندد دارای مهارت های منحصر به فرد خود است ، حتی اگر در پایه یکی باشند ، می توانید آن ها را بر حسب سلیقه خود بهتر کنید ، مثلا اگر ۴ تا تیرکمان دار داشته باشید ، می توانید یکی از آن ها را برای شکستن دیوار ها تقویت کنید ، به یکی قدرتی بدهید که چند نفر را با یک تیر بزند ، یا به دیگری قدرتی بدهید که تیر آتشی پرتاب کند.
  با کمی بازی کردن می فهمید که باید بعضی کاراکتر ها را فقط در بعضی موقعیت ها استفاده کنید ، از تیرکمان داران باید از راه دور استفاده کنید و Varl ها را همانند تانک به جلو بفرستید ، از آدم های ویژه تان باید مراقبت کنید زیرا به راحتی از دست میروند.

  the-banner-saga-pc-1389690813-041

  مهم نیست که سربازان شما میکسی از چه کاراکتر هایی باشند ، همه بر طبق قوانین یکی اداره می شوند. فقط دو حالت وجود دارد که باید برایشان اهمیت قائل شوید : قدرت و زره
  قدرت در The Banner Saga با یک تیر دو نشان میزند! قدرت (Strength) هم سلامتی شماست و هم مقدار قدرت حمله تان ، پس اگر به شما ضربه ای بخورد ، قدرت حمله شما نیز کم خواهد شد.
  البته حالت دیگری هم برای حرکات مخصوص هر کاراکتر وجود دارد که نیازی نیست زیاد به فکر آن باشید زیرا به راحتی باز می گردد و نیازی نیست در استفاده از آن وسواس به خرج دهید.

  Factions07

  به اضافه نحوه روایت داستان و سیستم Combat ، یک عنصر دیگر نیز وجود دارد که شما را درگیر می کند ، مدیریت کاروان خود. همانند خیلی از بازی های شاهکار دیگر ، در بازی The Banner Saga نیز کلی راه رفتن وجود دارد ، و وقتی که به بعضی روستاها می رسید ، می بینید که چند نفر به کاروانتان ملحق می شوند ، و در نتیجه شما باید غذای خود را متناسب با تعداد اعضای خود تامین کنید تا همه خوشحال و سیر بمانند! برای اینکار شما باید به مغازه و بازار سری بزنید و کمی “Renown” خرج کنید. البته احتمالا حدس زده اید که این کلمه نامانوس همان واحد پول بازی است.
  سختی کار آنجاست که همین واحد پولی ، برای بالا بردن Level کاراکتر هم به کار می رود و همین باعث می شود که ایجاد تعادل در خرج این واحد سخت شود و شما را بسیار درگیر خواهد کرد : شما رهبرید ، چگونه می خواهید از پس کمبود غذا بر بیایید؟ آیا حاضرید برای کمی رشوه نظرتان را در مورد یک درگیری یا چیز دیگر عوض کنید؟ آیا حاضرید از کسی دزدی کنید؟

  the-banner-saga-4-1024x536

  بازی ، کلا حدود ۱۲ ساعت طول می کشد ، و در آخر هم احتمالا از اینکه بفهمید قسمت دوم این تریلوژی کی می آید دپرس می شوید! ولی فعلا می توانید پس از اتمام این بازی به سوی بازی F2P آنلاینی که به عنوان یک اسپین آف به نام Banner Saga Factions منتشر شده ، بروید.
  The Banner Saga به نظر فوق العاده می آید و همچنین هولناک ، عالی روایت می شود و گیم پلی اش بی نقص است! چه چیز دیگری از رسیدن به مقام یک بازی “Epic” کم دارد؟ همین الان شروع به دانلود کنید.

  Historia

  نمرات:

  گرافیک: ۸
  گیم پلی: ۱۰
  صداگذاری: ۱۰
  جذابیت: ۱۰

  نمره نهایی: ۹٫۵

  نکات مثبت: یک گیم بوک منحصر به فرد و SRPG, انیمیشن هایی جذاب و خیره کننده, سیستم Combat راضی کننده که ساده ولی هوشمندانه است.
  نکات منفی: ما که چیزی ندیدیم!

  (۷)(۰)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.