• دور دنیا در اندروید! | نقد و بررسی ۸۰Days

  80-Days

  ایده استفاده از اتفاقات پیشبینی نشده در بازی ها برای ایجاد تجربه های ناب ، چند سالی است که کنار گذاشته شده و ژانر ها به قسمت کوچکتر تقسیم شده اند. و اما ، بازی های بر اساس کتاب و رشد دوباره آنها در دهه اخیر حکایت از یک روند تکراری دارند. اما ۸۰Days با اینکه ریشه های کتابی دارد ، با بهره گیری از دنیای دیجیتال بازی را به حدی فراتر از یک بازی بر پایه کتاب رسانده است . ۸۰Days سفری است مختص کسانی که دوست ندارند همیشه یک چیز را ببینند و بشنوند. اگر شما نیز از این دسته گیمر ها هستید، در این بررسی با ما همراه باشید!

  Publisher: Inkle
  Developer: Inkle
  Director: Joseph Humfrey, Jon Ingold
  Artist: Jaume Illustration, Joseph Humfrey, Alan Dukes
  Writer: Meg Jayanth, Jon Ingold
  Composer: Laurence Chapman
  Platform: iOS, Android
  Genre: Interactive fiction
  Release date: December 16, 2014

  کسانی که بازی فوق العاده Out There را بازی کرده باشند سریعا با ۸۰Days خو می گیرند. بهترین راه برای توضیح این است که این بازی یک داستان تعاملی دارد که هدف در آن مدیریت بهینه منابع است تا بتوان دور دنیا چرخید!
  زمان اسکنانس بازی است ! و هدف این است که در ۸۰ روز دور دنیا را بچرخید . ولی اصلی ترین کار همان مدیریت منابع است : باید سعی کنید که پول و آیتم ها را مدیریت کنید تا بتوانید خرج سفر را بپردازید. آیتم هایی که در یک مکان ارزان اند را در محلی دیگر گران تر بفروشید ، برای حرکت سریعتر پول بدهید ، و زمانی که نیاز داشتید اطلاعات ارزشمندی را صاحب شوید .این بازی تماما بر اساس اقتصاد ، ارتباط و انعطاف پذیر بودن در شرایط مختلف است .

  شما باید بالا و پایین های جهان را درک کنید. بدانید که کی باید معامله کنید و کی نکنید . با کار های شما ، قصه هم آرام آرام گفته می شود. همه چیز آن جور که به چشم می آید نیست ، میلیون ها داستان در این بازی وجود دارد که شما فقط از آنها عبور می کنید ، و هر کدام را یک بار در هر بار بر می دارید .
  این که شما می توانید داستان را با انتخاب های خود هر گونه که دوست دارید دیکته کنید ، چیز جالبی است ، بخاطر اینکه شما هیچ گاه نمی دانید بعدا چه اتفاقی می افتد ، بازی هایی که بر پایه اتفاقات پیش بینی نشده اند بیشتر به تجربه بازیکن تکیه می کنند .

  80days1

  ۸۰ Days به طور کاملا واضح دارای ریشه های کتابی است ولی اگر فقط به دیالوگ بنگریم ، این بازی بیشتر از ۵۰۰ هزار کلمه دیالوگ دارد. ولی به نظر می رسد INKLE از تمامی آزادی های یک بازی استفاده کرده تا چیزی خلق کند که در کتاب نمی گنجد و اگر هم بتوان آن را در کتاب جای داد ، به اندازه یک بازی اثر گذاری نداشته باشد .
  البته قطعا در این بازی عناصر متناقض با کتاب را مشاهده می کنید ، البته بعضی ها با تصمیمات شما تغییر می کنند : مثلا راهی که در یک بازی وجود دارد در یک بازی دیگر ممکن است وجود نداشته باشد. برای دقیق تر بودن می توان گفت این بازی ، سبکی میان یک بازی بر پایه “کتاب و نقش آفرینی” دارد .

  80days2

  علی رغم این رنگ و جلای بازی ، هنوز هم چیز هایی وجود دارد که باعث می شوند این بازی از عنوان یک بازی عالی و پرفکت دور بماند ، سر و کله زدن با رابط کاربری خسته کننده است. چک کردن نقشه و برگشت به شهری که در آن هستید و یا مدیریت وسایل و بقیه منو ها خیلی راحت نیست! و می تواند کمی پیچیده باشد . ساعت بازی همیشه در حال تیک تاک است! فقط کافی است که کمی از زمان خود را صرف نقشه خواندن کنید و در زمان معین شده حرکت نکنید و حتی اگر ۱ ثانیه دیر کنید ، باید در شهری که بودید تا حرکت بعدی بایستید . حداقل بازی در یک جهان زیبا شکل میگیرد و می توانید روی کره زوم کنید یا … . همچنین با به دست آوردن اطلاعات راه های زیادی را کشف می کنید. خیلی سخت است که به خاطر مشکلات این بازی فوق العاده را نادیده بگیرید و از آن عصبی شوید! البته در صحبت ها ممکن است احساس بکنید که انگار چیزی کم است یا بین موضوعی که درباره آن صحبت می شود ، کمی تناقض وجود دارد ، که یادآور جلسات افتضاح فیزیک برای بنده است !

  80-Days-Rome

  در کل ، ۸۰Days بازی بسیار زیبا و فوق العاده است ، البته Out There کمی بهتر است چون که سادگی اش بازیکن را بیشتر به بازی کردن ترغیب می کند. ولی اگر از نظر های شخصی بیرون بیاییم ، ۸۰Days داستان باور نکردنی و فوق العاده ای دارد و برای کسی که دلش برای کمی ماجراجویی تنگ شده ، گزینه بسیار مناسب و چالشی جالب و البته فکری است .

  نمرات:

  گرافیک:۸٫۵
  گیم پلی:۹
  صداگذاری:۹٫۵
  جذابیت:۸٫۸

  نمره نهایی:۹

  نکات مثبت: جهانی فوق العاده ، داستان عالی ، ایده جدید.
  نکات منفی: منو و اینترفیس پیچیده.

  (۵)(۰)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. بسیار هم عالی.
  امید وارم نو لیمیتز هم شما نقد کنید!

  (۰)(۰)
  • برای نو لیمیتز یه نقد بسیار عالی و طولانی که حاصل همکاری چند نفر (از جمله من و عرفان عزیز) هست رو آماده کردیم و منتظر نسخه نهایی هستیم تا منتشر بشه و بر اساس اون یکم ویرایش کنیم .
   در کل منتظر یه نقد طوفانی باشید!

   (۰)(۰)