• نوت هایی از جنس شن | نقد و بررسی Adventures of Poco Eco

  1-635x224

  ماجراهای Poco Eco بازی ای موزیکال می باشد, و کاری مشترک از استدیو possible games و آهنگساز و خواننده iamyank و آخرین آلبوم ایشان بوده است.مخصوصا آهنگ lost sounds که به طور مشهودی در بند بند تار و پود بازی قابل شنیدن است. با این که سبک بازی را پازل در نظر گرفته اند،poco eco در اصل یک تجربه دل انگیز و هوشمندانه از موسیقی عالی و کاوش در دنیای بازی می باشد, دنیایی به وسعت موسیقی.

  Developer: Possible Games
  Genre: Adventure, Puzzle
  Platform: Android, iOS

  در نقد این بازی به یک معادله برمیخوریم که زیاد هم سخت نیست:
  اگر از آلبوم موسیقی بازی خوشتان آمد پس از poco eco هم خوشتان خواهد آمد!

  شن های فراموش شده، یک نوت کامل موسیقی
  داستان بازی از آنجا شروع می شود که قهرمان ما یا همان poco eco که عضوی از قبیله خود است از صخره ای به پایین افتاده و “کاست گمشده” را پیدا میکند و بعد از آویزان کردن آن به خود و تزیین آن با چیزی شبیه هدفون سفر خود را شروع کرده تا با روح هدایتگر ارتباط برقرار کنند(استغفرالله).سپس آن نیک مرد روزگار از پوکو میخواهد تا کاست را به سرزمین او برده و سرجای اصلی اش بگذارد. پوکو بار سفر را می بندد و ماجراجویی آغاز می شود.
  اگر یک سری صدا های مسخره شنیدید بدانید و آگاه باشید که مشکل از گیرنده شما نیست. با وجود اینکه محیط ها و ساختار کلی بازی به سبک بازی مشهور monument valley شباهت زیادی دارد، این بازی زیاد موضوع را جدی نگرفته و صداهایی بامزه و بعضی وقت ها احمقانه را از خودش در می آورد! محیط بازی بامزه است , روح ها به زبان اس ام اسی حرف میزنند و شخصیت های دیگر و حتی دشمنان بطور راحتی در بازی لم داده اند و حال می کنند! خود پوکو هم گاهی اوقات شروع به گیتار زدن با هوا میکند (پول بزاریم یه دونه واسش بخریم!)

  PocoEco3

  ماجراجویی در دنیای موسیقی
  همراه با این حرکات، گیمر پوکو را در چهارده محیط بازی هدایت می کند و پازل های منطقه ای را حل می کند. در حل پازل ها اول باید کاری کنید تا “آمپ” را با موزیک پر کنید .این کار دکمه های دیگر را آزاد میکند یا وسیله های پازل دار را آزاد می کند. سپس پوکو میتواند مکان ها و محیط های بازی را در جست و جوی روح ها سپری کند. پازل های بازی بسیار سر راست و مستقیم هستند. بیشتر آن ها با پا گذاشتن بر کلید ها برای باز کردن در ها و… حل می شوند. در برخی مواقع هم یکسری پازل های سخت تر دارند، مثلا کریستال های چرخان که باید نور را از آن ها عبور داد. ولی در کل اکثر پازل ها در یک تصمیم گیری ساده خلاصه می شوند، مثلا انتخاب اینکه اول روی کدام دکمه باید پا بگذارید و از این قبیل کارها که ذهن شما را مشغول نمی کنند.

  PocoEco1

  محیط های پر جزییات و در بعضی وقت ها پیچیده بازی ممکن است باعث سردرگمی شما شود ولی فرشته راهنمای شما یا همان ledbug راهی را که باید بروید به شما نشان می دهد.این خوشایند است که با گردش در محیط های سرزنده و زیبای بازی نگران نیستید که گم می شوید, اگرچه هدف بازی و برگ برنده آن گرافیک و پازل های آن نیستند.
  برگ برنده از آن موزیک و جهان طراحی شده بر اساس موسیقی بازی می باشد, هر قسمت از این بازی با تم موسیقی و سبک بازی مطابقت دارد, وسایل و اجزای جهان بازی صدای مخصوص خود را دارند که وقتی با آن ها تماس برقرار می کنید و خود شما موسیقی بازی را با آن ها کامل می کنید, زمین های پست و شن زار ها مانند ساب ووفر باند هستند و بیس موسیقی را کامل میکنند, سرزمین های طبل مانند بازی هم که وجود بیت را در بازی تامین می کنند که مثل مراحل موزیکال بازی rayman legends می باشد, عناصر موسیقی بازی به قدری زیاد است که شما ناخواسته موسیقی جدیدی را زمانی که می خواهید پوکو را از محلی به محل دیگر ببرید، تولید می کنید.

  PocoEco2

  کاوش این جزییات و جست و جو در محیط های خوش ساخت و زیرکانه طراحی شده بازی به حدی جذاب است که جای تعجب است که چرا از آن ها در ساخت پازل های بازی بهره نبرده اند. البته شما می توانید بدون اضافه کردن آهنگی به بازی آن را تمام کنید ولی این کار هدر دادن پتانسیل بازی برای سرگرم کردن شما می شود (قضیه پایستگی انرژی!!).در کل بهتر بود تا این عناصر نهفته بصورت بخشی از گیم پلی در می آمدند تا به صورت انتخابی یا مثلا با انجام نوآوری در ساخت موسیقی جایزه ای به گیمر داده می شد، تقریبا مشابه بازی little big planet در کنسول نسل هفتم سونی.
  برای کاوشگران دقیق و کسانی که بازی را مطابق میل خودشان تغییر می دهند adventures of poco eco بسیار مناسب خواهد بود. موسیقی زیبای بازی همراه با شخصیت دلنشین قهرمان داستان و ماجراجویی عجیب او بازی را گیرا و جالب توجه و یکی از برترین عناوین امسال می کنند. این بازی به مدت زیادی روی گوشی شما باقی خواهد ماند.

  نمرات:
  گرافیک:۹
  گیم پلی۸٫۵
  جذابیت:۱۰
  صداگذاری :۱۰

  نمره نهایی:۹٫۳

  نکات مثبت: ترکیب زیبای موسیقی و محیط،اجزای محیط که اجازه ی تعامل با موسیقی را می دهند،شخصیت های دوست داشتنی به ویژه شخصیت قهرمان داستان .
  نکات منفی: پازل های ساده، عناصر موسیقی بازی در صورت عدم استفاده اضافی به نظر می رسند.

  (۴)(۰)
  • admin

 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.
 1. خســـــته نباشی محراب جان. مثل همیشه عالی بود. به استاندارد های خوبی رسیدی در نگارش که تحسین بر انگیزه 😉
  عنوان قوی و متفاوتی هست که المان هایی رو به کار گرفته از چند بازی و نخواسته تکراری به نظر برسه. طراحی خوب، شبیه MV و هسته موسیقی که گیم پلی رو میبره جلو. منتهی این عناوین مستقل یه بدی دارن ، بر خلاف خلاقیت عالیشون تا دستت گرم میشه بازی تموم شده!

  (۱)(۰)