• مقایسه آخرین نسخه از دو سیستم عامل اندروید و ویندوزفون

  IMG_20141126_2045291

  همگی ما می دانیم که اندروید ۵ و ویندوزفون ۸٫۱٫۱ آخرین و بهترین نسخه های این سیتم عامل ها هستد که به دست شرکت های گوگل و مایکروسافت،ساخته شده اند و همواره مورد پشتیبانی خواهند بود.البته نسخه ویندوزفون ۱۰ آخرین نسخه خواهد بود اما چون به صورت رسمی معرفی نشده نسخه مد نظر ما ۸٫۱٫۱ می باشد.هر دو این سیستم عامل ها،دارای امکانات و ویژگی های فراوانی هستند که با گذشت زمان به هم نزدیک و نزدیک تر می شوند.به نظر شما کدام بهتر است؟خواهیم دید.

  رابط کاربری

  در قسمت رابط کاربری،می توان گفت که اندروید و آی او اس شبیه هم هستند اما ویندوزفون بر اساس مترو ویندوز های PC طراحی شده است که تفاوت های زیادی با رابط کاربری اندروید دارد.همچنین نظر های زیادی بر سر طراحی این دو سیستم عامل گفته می شود اما بیش تر نظر ها حاکی بر این است که ویندوزفون دارای رابط کاربری زیبا تری می باشد.با این حال شرکت گوگل در تلاش است که با افزودن ویژگی های بیش تر و بیش تر،رابط کاربری خود را بهبود بخشد که در اندروید ۵ تغییرات بسیار زیادی را شاهد بودیم.

  androidlwp

  همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است تغییرات چشم گیری در طراحی این دو سیستم عامل دیده می شود.رابط کاربری ویندوزفون با طراحی ساده و پویا تری که نسبت به رقیب خود دارد،باعث افزایش روزافزون طرفداران ویندوزفون شده است که این امر می تواند پیشرفت بزرگی برای شرکت مایکروسافت به حساب بیاید.همینطور،برخی از افراد نیز به رابط کاربری اندروید علاقه دارند چون محیط رنگارنگ و متفاوت تری نسبت به ویندوزفون دارد.می توان گفتکه رابط کاربری،بنابر سلیقه افراد می باشد و هر یک از افراد نظر های مختلفی در این باره دارند.

  امکانات

  ویندوزفون دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد اما با این حال اندروید نیز ویژگی های بسیار زیادی دارد.مایکروسافت در آپدیت سیستم عامل خود به نسخه ۸٫۱٫۱ امکاناتی مانند notification center و battery sense و … اضافه کرده است.همچنین اندروید ۵ نیز دارای ویژگی هایی مانند قفل هوشمند،نگه دارنده باتری قوی تر و نافیش های بیش تر و امکانات بیش تری می باشد.

  IMG_20141126_204605

  خب،پس کدام یک را انتخاب کنم؟Cortana که در ویندوزفون ۸٫۱ جا خوش کرده که با محیط بسیار شیک ویندوزفون همراه است یا اندروید که دارای محیط کاربری زیبا و رنگارنگی دارد و ویژگی های خاص خودش را دارد؟انتخاب با شماست.
  البته هر دو این سیستم عامل ها در حال آپدیت شدن و پشتیبانی هستند و ممکن است در آپدیت های دیگر ما را شگفت زده کنند!هنوز فراز و نشیب های زیادی در رابطه با امکانات این دور رقیب همراه خواهد بود.

  کارایی

  در رابطه با کارایی و پردازنده های این دو سیستم عامل هم گفتنی است که از نظر کاربران زیادی،اندروید کند و پر از لگ است اما برخی نیز می گویند که لگ و کندی اسمارتفون های اندرویدی بعد از آپدیت به اندروید ۵ برطرف شده.اسمارتفون های اندرویدی اغلب دارای پردازنده های بسیار قوی تری نسبت به ویندوزفون دارند اما تا به حال هیچ گونه لگ و کندی در سیستم عامل سبک ویندوزفون دیده نشده که این ویژگی باعث جذب طرفداران زیادی شده.

  مارکت ها

  همانطور که می دانید شایعاتی در مورد کم بودن برنامه های ویندوزفون وجود دارد که صحیح است.اما ویندوزفون نیز در زمان عرصه تا کنون تمامی برنامه ها و بازی های مورد نیاز را داراست که رفته رفته به این تعداد اضافه می شود.

  IMG_20141126_203859

  اما درمورد اندروید نیز باید بگوییم که دارای برنامه های بسیار زیادی در تمامی عنواین داراست که تمام دغدغه شما را از کمود هر گونه برنامه از بین می برد.گوگل پلی استور بزرگ ترین مارکت برای اندروید است که زیر نظر شرکت گوگل فعالیت می کند.
  از نظر بازی نیز،هر دو این سیستم عامل ها دارای بازی های گوناگونی هستند و طبیعاتا بازی های اندروید نیز بیش تر هستند اما با این حال شرکت های بزرگ بازی سازی مانند گیک لافت در هر دو این اسمارتفون ها فعالیت دارند.

  نتیجه کلی

  ویندوزفون ۸٫۱٫۱ و اندروید ۵ هر دو سیستم عامل های بسیار خوبی هستند که نیاز شما را از هرگونه اطلاعات و دسترسی ها برآورده می کنند.اندروید ۵ دارای طراحی زیبا و رنگارنگ و شادی می باشد و ویندوز فون ساده اما شیک.هر دو این سیستم عامل ها دارای اکوسیستم متنوعی هستند و هر کدام طراحی خاص خود را دارند.شما کدام یک را می پسندید؟در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

  (۱)(۰)
 • از مطرح کردن سوالات و مشکلات خود در این بخش خودداری کنید.
 • برای رفع مشکلات در نصب بازی ها ، بحث و تبادل نظر، مشاوره، مباحث تخصصی و هرگونه موارد مشابه به انجمن اندرویدکده مراجعه کنید.
 • مطلبی درمورد مشکلات و توضیحات عمومی لازم برای نصب و اجرای بازی ها نوشته شده است که در اینجا می توانید مطالعه بفرمایید.